FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - PETROLUL 0-0

VIDEO Poli Iași - Petrolul, doar remiză în Copou » Clasamentul ACUM

Poli Iași - Petrolul, doar remiză în Copou FOTO: facebook.com/official.fcpetrolul

Articol de - Publicat luni, 02 octombrie 2023 18:02 / Actualizat luni, 02 octombrie 2023 20:22

Poli Iași și Petrolul Ploiești au remizat, scor 0-0, într-o partidă din runda cu numărul 11 din Superliga.

Poli Iași și Petrolul, remiză fără goluri în Copou

Poli Iași și Petrolul au ieșit la joc încă din primele minute. A fost genul de meci în care ambele echipe vedeau o bună oportunitate să mai pună trei puncte în clasament.

Prahovenii s-au bucurat primii, însă pentru scurt timp. Paul Papp (7) le-a luat fața apărătorilor gazdă și l-a învins pe Silviu Lung Jr., cu latul, de la 11 metri, dintr-o lovitură liberă executată foarte bine de Jair

Poli Iași - Petrolul, doar remiză în Copou » Clasamentul ACUM

Fotografia făcută în camera video de Sebastian Colțescu i-a salvat pe ieșeni. Papp era în ofsaid câțiva centimetri. Asistentul Valentin Avram nu ridicase fanionul. Până la pauză, gazdele au presat mai mult și au tras trei șuturi pe poartă. Petrolul zero!

Poli Iași, trei schimbări efectuate la pauză

Iașiul a efectuat trei schimbări la reluare. Portarul Silviu Lung Jr. a acuzat dureri la un picior și a fost înlocuit de Ailenei. Leo Grozavu l-a introdus pe Belu Iordache fundaș dreapta, l-a urcat pe Bordeianu la mijloc și a a forțat în atac cu Sergiu Buș.

Jocul a curs la fel, cu moldovenii îndreptați mai mult spre poarta lui Zima, dar cu puține realizări. „Lupii galbenii” au avut doar câteva tentative eșuate pe contre.

S-a terminat 0-0, iar Poli rămâne invincibilă de patru etape, dar și fără victorie la Iași în SuperLiga. Pentru Petrolul este a patra remiză în ultimele cinci meciuri, iar cu punctul obținut în Copou „găzarii” rămân în zona de play-off.

4.027fani asistă la partidă, număr oficial

Clasamentul actualizat din Superliga

Final: Poli Iași - Petrolul 0-0

• Portarul ieșenilor, Silviu Lung Jr., a fost schimbat la pauză și înlocuit cu Ionuț Ailenei. Fostul goalkeeper al naționalei a acuzat dureri la un picior
  • Petrolul a marcat în minutul 7, prin Paul Papp. Experimentatul stoper a finalizat o centrare venită dintr-o lovitură liberă bătută de Jair. Reușita acestuia a fost însă anulată pe motiv de ofsaid, după aproximativ 3 minute de dezbatere în camera VAR

Politehnica Iași - Petrolul Ploiești, echipe de start

Politehnica Iași: S. Lung Jr. - Bordeianu, F. Ilie, Samayoa, R. Ispas - A. Roman, J. Marchioni, C. Jatoba - Gheorghiță, S. Harrison, L. Phelipe
Rezerve: Ailenei - C. Belu Iordache, Stefanovici, R. Ion, Vojtus, S. Buș, A. Dumitru, M. Katanec, A. Ciobanu
Antrenor: Leo Grozavu

Petrolul Ploiești: Zima - Hanca, Papp, T. Seto, Meijers, L. Dumitriu - A. Musi, Diomande, Jair - M. Roman II, Grozav
Rezerve: Eșanu - P. Justiniano, G. Garutti, S. Doua, D. Radu, Jefferson, Z. Mitrov, I. Răducan
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași (capacitate: 11.500 de locuri)
Arbitru: Viorel Flueran (Craiova) / A1: Valentin Avram (București) / A2: Ionuț Marius Bobe (București) / Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București) / Arbitru AVAR: Alexandru Filip (Constanța) / R1: Ovidiu Robu (Chitila - Ilfov) / Observator arbitri: Ioan Costin Toma (Piatra Neamț)

VIDEO Ce s-a schimbat la Petrolul după plecarea lui Budescu? Ce spune antrenorul Florin Pîrvu

Mihai Stoica nu s-a mai abținut! Discurs înflăcărat în direct după golul marcat de Rapid: „N-ar mai trebui să arbitreze vreodată! Nu știu cât de mult înțelege Șucu...”

VIDEO Rapid pleacă doar cu un punct de la Sibiu » Hermannstadt a dominat repriza a doua și putea să dea lovitura în final!

MM Stoica și Basarab Panduru, uimiți de declarația căpitanului de la Farul: „Eu nu am mai auzit așa ceva” + „Pentru pariori, e pont!”