FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - RAPID

FOTO Cum a dictat Istvan Kovacs primul penalty stagional împotriva Rapidului » Statistica e incredibilă

Primul penalty dictat împotriva Rapidului, în întregul sezonul, a venit în minutul 64 al meciului cu Universitatea Craiova. Scorul era 1-1 în acel moment. / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro) +22   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2024 22:46 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 23:01

Primul penalty dictat împotriva Rapidului, în întregul sezon, a venit în minutul 64 al meciului cu Universitatea Craiova. Scorul era 1-1 în acel moment.

Rapid a deschis scorul imediat după pauză, gol cu capul Funsho. Totul părea să curgă în favoarea giuleștenilor. Câteva minute mai târziu, Houri era eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Fază complicată în Universitatea Craiova - Rapid » Eliminare dictată la câteva secunde după un penalty cerut de gazde
CSU Craiova - Rapid

Primul penalty împotriva Rapidului, în tot sezonul din Superligă

Din acel moment, jocul formației lui Cristiano Bergodi s-a destrămat. Baiaram a egalat din pasa lui Mitriță, iar în minutul 65 a venit lovitura de grație.

Hromada a intervenit mult prea energic și l-a faultat în careul rapidist pe Andrei Ivan. Istvan Kovacs, poziționat perfect, a dictat lovitură de la 11 metri. Alexandru Mitriță a transformat.

Hromada, fault asupra lui Ivan / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1

Momentul poate fi considerat unul istoric. A fost primul penalty dictat împotriva Rapidului în acest sezon. Este meciul cu numărul 32 jucat de giuleșteni, 30 în sezonul regulat și două în play-off.

Universitatea Craiova mai ceruse un penalty

Funsho Bamgboye a deschis scorul în minutul 48. A venit nemarcat, la un corner executat de Papeau, și a înscris cu o lovitură de cap. La acțiunea imediat următoare, oltenii au cerut penalty. Iulian Cristea și-a degajat mingea în mână. Istvan Kovacs a considerat că nu sunt întrunite circumstanțele pentru acordarea loviturii de pedeapsă.

Giuleștenii au plecat pe contraatac. Houri, deja cu un cartonaș galben, l-a tras pe Hromada și a oprit acțiunea. „Centralul” din Carei i-a acordat al doilea avertisment și l-a eliminat.

Clasamentul din play-off, actualizat după Universitatea Craiova - Rapid

FOTO. Imagini fabuloase cu Șucu la popasul din benzinărie! Fanii au întins masa, patronul a mâncat parizer alături de ei

Dan Șucu mănâncă parizer alături de suporteri, înainte de Universitatea Craiova - Rapid (foto: Marius Mărgărit/GSP)
+18 FOTO

VIDEO. Cum a trăit Dan Șucu, în tribune, meciul Universitatea Craiova - Rapid

Lacrimile descătușării » Antrenorul din Superligă s-a pus în genunchi și a plâns după victorie
Botoșani - Poli Iași 2-1
Jayson Papeau râde de rivalul de la FCSB: „E bun, dar nu mi-a pus probleme”
RAPID

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”