Articol de GSP - Publicat sambata, 23 februarie 2008 00:00
George Copos spune că s-a gîndit la binele clubului cînd a decis să nu plece din Giuleşti
Finanţatorul din Grant a susţinut ieri o conferinţă de presă în care a anunţat că nu va mai renunţa la pachetul majoritar de acţiuni de la Rapid. Copos a rupt tăcerea după o pauză de o lună de zile în care a refuzat să mai discute despre fotbal. Finanţatorul a declarat că a vrut să vîndă clubul, însă nu a găsit pe nimeni care să-l înlocuiască cu succes: "Am căutat pe cineva mai puternic financiar decît mine şi care să fie ataşat de Rapid. După atîta muncă nu puteam lăsa clubul într-o situaţie incertă. Am discutat cu patru persoane, una chiar din afara ţării, însă nu am primit nici o ofertă concretă. Nu m-a interesat nici o clipă să obţin un preţ bun pe club :), ci să aduc un investitor mai puternic financiar, care să aducă un plus la Rapid".
Explic. foto: Copos crede că rămînerea sa în fruntea Rapidului este cea mai bună soluţie pentru club Foto: Alex Nicodim
Patronul giuleştean a dezvăluit şi motivele care l-au făcut să dorească să se retragă din fotbal: "Nu pot uita reacţia potrivnică a fanilor cînd am decis să-l aduc pe Mircea Rednic antrenor. De asemenea, nu înţeleg poziţia Ministerului Transporturilor în ceea ce priveşte stadionul. Acesta are o vechime de 80 de ani şi trebuie demolat, apoi construit unul nou. De ce Dinamo colaborează aşa de bine cu Ministerul de Interne, iar noi nu? Acestea sînt motivele pentru care am zis ", a comentat Copos pentru Ştirile Sportive ale Antenei 1.
George Copos a promis că, măcar pînă la finalul campionatului, va rămîne în fruntea clubului giuleştean şi că va fi aproape de jucători în lupta pentru cîştigarea campionatului. "Pînă la vară nu mai discut nimic legat de retragerea mea de la Rapid. Sîntem pe locul 2, cu şanse mari la titlu şi nu vreau ca declaraţiile mele să afecteze jucătorii. Consider că am o datorie morală faţă de toţi rapidiştii şi trebuie să avem linişte pentru a ne concentra să aducem al patrulea titlu în Giuleşti", a încheiat Copos.
"Pentru mine nu este nici o surpriză. Copos a avut nişte probleme şi a vrut să fie lăsat în pace. A fost ca un miniconcediu pentru el"
Dănuţ Lupu
"Am anticipat că domnul Copos va rămîne alături de noi. Nu am crezut nici o clipă în plecarea sa. Avem nevoie ca dînsul să fie alături de noi"
Daniel Pancu
"Probabil domnul Copos a trecut prin nişte momente mai grele, a fost supărat. Cu toţii ne bucurăm că a revenit la sentimente mai bune"
Ionuţ Stancu
Vîntu şi D'Onoffrio
Aşa cum Gazeta a dezvăluit în exclusivitate încă din data de 7 februarie, George Copos a negociat preluarea Rapidului cu omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu. Informaţia a fost confirmată ieri de Gigi Becali: "Am stat de vorbă cu Vîntu, care a vrut să cumpere Rapidul. M-a întrebat dacă se merită să investeşti în fotbal". Alt posibil cumpărător a fost dezvăluit de Mircea Rednic: "Luciano D'Onoffrio, pe care l-am avut patron la Standard Liege, s-a interesat de preţul Rapidului".
"Am fost prezent la negocierile dintre George Copos şi un puternic om de afaceri. Eu venisem să confirm că Rapidul este un club serios, fără probleme"
Mitică Dragomir
Copos: "S-au făcut greşeli"
Deşi a spus că transferurile lui Bratu şi Dulca s-au realizat legal, George Copos a recunoscut că s-au comis greşeli în contabilitate, din cauza cărora Rapidul are datorii la stat: "Rapidul a înregistrat în bilanţul contabil toate sumele primite pe jucătorii Bratu şi Dulca, dar recunosc că s-au comis şi cîteva erori. Din această cauză, clubul a preluat o datorie de un milion de euro de la vechea societate, AFC Rapid. Totuşi, promit că vom plăti tot ce datorăm la stat".
Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!