FOTBAL  »  Superliga  »  MECI AMICAL

Rapid a învins echipa din play-off-ul ligii secunde » Revenire după aproape 6 luni + Apariție-surpriză ca fundaș stânga

Rapid a învins-o pe CS Mioveni într-un meci amical // sursă foto: Facebook @ FC Rapid 1923

Articol de - Publicat sambata, 23 martie 2024 16:23 / Actualizat sambata, 23 martie 2024 16:55

Rapid a trecut cu 4-1 de CS Mioveni într-un meci amical disputat astăzi la baza de pregătire a clubului, „Constructorul”.

Locul 3 în Superligă, la egalitate de puncte cu Universitatea Craiova și la 7 lungimi în spatele liderului FCSB, Rapid a disputat astăzi un meci de pregătire în compania unei divizionare secunde.

La București a venit CS Mioveni, formație de play-off în eșalonul secund, locul 5 la finele sezonului regulat.

FCSB, doar egal cu Gloria Buzău » Chiricheș a revenit pe teren cu banderola pe braț + Găselniță în atac: cine a jucat lângă Miculescu și Tavi
MECI AMICAL

Rapid a învins-o pe CS Mioveni într-un meci amical

Cu o parte dintre jucătorii importanți titulari la Rapid, precum Djokovic, Funsho, Petrila și Burmaz, cu alții intrați de pe bancă pe parcursul partidei, exemple fiind Alexandru Albu, Hromada, Hasani și Papeau, argeșenii s-au ținut aproape doar în prima parte.

Giuleștenii au deschis scorul prin Borisav Burmaz în minutul 9, s-au văzut egalați de Remus Guțea în minutul 27, dar au tranșat partida în favoarea lor cu 3 reușite venite în partea secundă. Claudiu Petrila a înscris de două ori, în minutul 51 din penalty, apoi în '54, în vreme ce Alexandru Albu a închis tabela în minutul 69.

Partida a consemnat revenirea în acțiune a belgianului Xian Emmers. Belgianul nu mai jucase de aproape 6 luni, accidentându-se în toamna lui 2023.

Echipa de start Rapid: Drăghia - Onea, D. Grigore, I. Cristea, El Sawy - Djokovic, Emmers - Bamgboye, Cîrjan, Petrila - Burmaz.
Au mai intrat: Briciu, Nenciu, Albu, Hromada, G. Gheorghe, Hasani, Papeau.

Interesant este postul pe care Cristiano Bergodi l-a ales pentru tânărul mijlocaș ofensiv Omar El Sawy. Acesta a fost utilizat ca fundaș stânga, primele două variante pentru acel post, tinerii Robert Bădescu și Andrei Borza, fiind convocați la naționala U19.

VIDEO. Cristi Săpunaru, despre națională și șansele echipelor românești în cupele europene: „Vi se pare normal?”

Tot de actualitate:

CFR Cluj, victorie la limită cu locul 18 în Liga 2. Ce jucători a testat Adi Mutu