FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CSU CRAIOVA 1-2

Dan Nistor și-a criticat un coleg: „Trebuie să-l urechem, avem chestii de pus la punct!”

Rapid - CSU Craiova 1-2 | Dan Nistor, mijlocașul oltenilor, l-a „urecheat” la final pe colegul său din atac Jovan Markovic. +42   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 august 2021 23:45 / Actualizat duminica, 29 august 2021 00:01

Toate detaliile despre Rapid - CSU Craiova, AICI!

„Eu zic că a fost un derby în adevăratul sens al cuvântului, atât în tribune, cât şi pe teren. Am meritat victoria şi ne bucurăm pentru aceste trei puncte.

Mă aşteptam să nu marcăm nici măcar un gol, pentru că azi a fost senzaţional portarul lor, chiar ţin să-l felicit, dacă o ţine aşa va ajunge foarte sus, felicitări lui!

Cred că va trebui să-l urechem un pic pe Markovic după ce va veni de la naţională, pentru că avem foarte multe chestii de discutat, de pus la punct, dar asta ține de bucătăria noastră. El este un tânăr de perspectivă, sper să crească, are calităţi, dar ratează foarte mult. Dacă vrea să ajungă la un club mai mare, trebuie să dea gol la fiecare ocazie. Azi a ratat foarte mult”, a declarat Nistor.

+38 FOTO

Rapid - CSU Craiova » Koljic a adus victoria oltenilor în minutul 90

Giuleștenii au intrat mai montați în debutul meciului. Prima ocazie i-a aparținut Rapidului, la șutul periculos expediat de Hlistei, parat excelent de Pigliacelli. Oltenii au reacționat prin șutul lui Nistor de la mare distanță, apărat de portarul Moldovan.

Giuleștenii au fost cei care au presat mai mult și chiar au reușit deschiderea scorului la capătul primului sfert de oră. Alexandru Albu a avut o reușită de senzație, după ce, din marginea careului, lateral stânga, a trimis mingea direct în vinclu.

Oltenii au avut o ocazie bună de egalare prin căpitanul Nicușor Bancu, dar șutul său a fost reținut de Moldovan. În finalul reprizei, giuleștenii au trecut pe lângă 2-0, pentru ca mai apoi să rămână în 10 oameni. Belu Iordache a fost eliminat după un fault dur la Bancu.

Convocat în premieră la națională, tânărul Markovic a avut prima ocazie de gol în minutul 48, când lovitura sa de cap a trecut peste transversală. Oltenii au avut 2 ocazii imense în minutul 57. Prima dată, Baiaram a trimis mingea în bară la finalul unei acțiuni individuale, apoi mingea i-a sărit lui Dan Nistor în mijlocul careului, având în față poarta goală. Mijlocașul oltenilor a reluat spre poartă, însă Moldovan a salvat miraculos, respingând mingea în transversală.

Craiova a presat în continuare și a avut alte două ocazii mari. Din nou, Baiaram l-a pus la încercare pe Moldovan, care a respins în lateral, de unde Markovic a reluat, în blocajul aceluiași Moldovan care a salvat miraculos și execuțiile trimise de Vînă și Markovic, spre disperarea oltenilor.

Până la urmă, oltenii au reușit egalarea. Cîmpanu a trimis mingea în bară de la marginea careului, pe fază a fost Markovic, care a reluat cu capul pentru 1-1. Asftel, defensiva giuleștenilor a încasat primul gol din acest sezon de Liga 1.

Oltenii nu s-au mulțumit cu egalul și au continuat să atace. Iar Elvir Koljic a reușit un gol senzațional în minutul 90+2. Atacantul Craiovei a preluat mingea la 25 de metri de poartă și a trimis o rachetă direct în vinclul porții lui Moldovan, care nu a mai putut face minuni.