FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO 1-1

VIDEO Rapid - Dinamo, derby ca în vremurile bune » Giuleștenii își iau adio de la play-off! Clasamentul ACUM

Rapid și Dinamo au remizat, scor 1-1, în derby-ul bucureștean al rundei cu numărul 28 din Liga 1.Rapid și Dinamo se întâlnesc astăzi, pe Arena Națională / FOTO: Imago-Images +36   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 26 februarie 2022 22:32 / Actualizat sambata, 26 februarie 2022 23:15

Rapid și Dinamo au remizat, scor 1-1, în derby-ul bucureștean al rundei cu numărul 28 din Liga 1.

Cei aproximativ 12.000 de fani prezenți pe Arena Națională au contribuit la un spectacol agreabil. Oaspeții au deschis scorul în minutul 20, când Cosmin Matei a profitat de gafa în lanț a defensivei giuleștene.

Zeci de torțe și petarde în careul lui Dinamo: un jucător ars pe picior! Kovacs a oprit derby-ul
Rapid - Dinamo

După doar 3 minute, Vojtus a restabilit egalitatea, la finalul unei acțiuni superbe, în viteză, la care a participat și căpitanul Cristian Săpunaru. Celălalt moment tensionat al reprizei a avut loc în minutul 32, când „câinii” au cerut lovitură de la 11 metri.

Rapid și Dinamo, remiză spectaculoasă pe Arena Națională

Partea secundă a fost mai liniștită, spectacolul mutându-se în tribune. Fanii giuleșteni au aprins întreg arsenalul pirotehnic în minutul 50 și au oprit meciul preț de câteva minute.

Gazdele au continuat să aibă posesia, dar au fost lipsiți de inspirație în ultima treime. „Câinii” au avut șansele lor pe contraatac, cea mai mare în minutul 88. Rodriguez a plasat mingea ideal, la rădăcina barei, cu un șut de la 18 metri, dar Horațiu Moldovan a pus un braț salvator.

Cum arată clasamentul Ligii 1, după Rapid - Dinamo 1-1

Rapid și-a luat gândul de la play-off în urma remizei de astăzi. Este pe locul 9, cu 37 de puncte. Dinamo ajunge la 3 meciuri consecutive fără eșec și are 17 puncte.

Final » Rapid - Dinamo 1-1

Rapid - Dinamo, echipele de start:

Rapid: H. Moldovan - Belu Iordache, Dandea, D. Grigore, J. Morais - Cr. Săpunaru - Sefer, Kait, Al. Ioniță II, R. Ilie - Vojtus
Rezerve: Drăghia - Carnat, Goge, R. Moise, Stahl, Pănoiu, Acuna, Ad. Bălan, Marzouk
Antrenor: Mihai Iosif

Dinamo: Cristiano - Buleică, Patriche Nichita, I. Jovanovic, A. Radu - Al. Răuță, Pierret - Bordușanu, C. Matei, Torje - Ivanovski
Rezerve: Fara - De Moura, Ehmann, St. Filip, J. Rodriguez, Carp, Grădinaru, V. Morar, A. Bani
Antrenor: Flavius Stoican

• Steliano Filip a revenit în lotul „câinilor”, după conflictul cu fanii. Ultima lui apariția a fost pe 3 decembrie 2021, în eșecul 0-1 cu Clinceni.

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene

EXCLUSIV Au mai rămas 4 luni până la primul meci cu VAR din România » Poftiți în Mercedes, ca să vizitați studioul!

Protest al fanilor arădeni la meciul cu Academica Clinceni » De ce au lipsit suporterii din peluză în primele 15 minute