FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - DINAMO 1-0

EXCLUSIV Ioan Andone a explicat cum a surprins-o Șumudică pe Dinamo: „Kopic nu și-a imaginat asta” » Ce crede că trebuia să facă croatul

Marius Șumudică a câștigat duelul cu Zeljko Kopic // Foto: Ionuț Iordache GSP
Marius Șumudică a câștigat duelul cu Zeljko Kopic // Foto: Ionuț Iordache GSP

Articol de - Publicat luni, 07 aprilie 2025 14:53 / Actualizat luni, 07 aprilie 2025 18:15

Ioan Andone, unul dintre cele mai importante nume din istoria lui Dinamo, a analizat într-un dialog cu Gazeta Sporturilor prestația pe care echipa alb-roșie a avut-o în derby-ul cu Rapid (0-1).

Fostul antrenor consideră că egalul ar fi fost un rezultat echitabil, dar că Marius Șumudică a câștigat duelul tactic cu omologul Zeljko Kopic, explicând ce ar fi trebuit să facă antrenorul croat al lui Dinamo.

Titularul lui Dinamo, tot mai aproape de prelungirea contractului
Rapid - Dinamo 1-0
Titularul lui Dinamo, tot mai aproape de prelungirea contractului

Ce a remarcat Ioan Andone în Rapid – Dinamo

„Îmi pare rău de Dinamo. Cred că nu a ales strategia câștigătoare. Nu cred că și-a imaginat că Rapid o să facă presing sus și că va ataca așa mult. Șumudică a gestionat bine meciul, a organizat foarte bine echipa pe faza defensivă și a știut cum să iasă pe contraatac.

Dinamo avea nevoie de puncte, chiar dacă nu poate juca în cupele europene. Per ansamblu, aș zice că egalul ar fi fost echitabil, dar fiecare își alege strategia pe care o consideră și încearcă să surprindă cumva.

Dinamo a avut posesia, a pasat mai mult, dar în ultimii 30 de metri a avut probleme. Nu a diversificat atacurile, nu a avut ocazii mari.

Dinamo putea mai mult, dar ca să facă asta trebuia să joace cu doi atacanți, să joace un 4-4-2 ca să pună presiune pe fundașii centrali de la Rapid, Pașcanu și Ciobotariu. Dinamo trebuia să vină cu ceva nou, să schimbe dacă voia să pună pericol. Da, au fost multe absențe, dar e final de sezon și e normal să apară suspendări și accidentări.

Nu arată bine că Dinamo nu are nicio victorie în play-off, dar a avut și meciuri grele. Putea obține mai multe și cu FCSB, dar asta e. Dinamo acum trebuie să se gândească la sezonul viitor, să pregătească echipa. Mă bucur mult că va continua Kopic și în sezonul viitor. E un antrenor foarte bun”, a spus Ioan Andone pentru Gazeta Sporturilor.

Cristian Mihai e un transfer foarte bun. E un jucător interesant, se va încorpora foarte bine. Îl văd titular. Și Musi ar fi un transfer foarte bun dacă va veni.

– Ioan Andone

Citește și:
Dinamoviștii strâng rândurile pentru Mircea Lucescu: „Eu sper să nu fie adevărat”
Nationala
Dinamoviștii strâng rândurile pentru Mircea Lucescu: „Eu sper să nu fie adevărat”
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Diverse
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Stiri extrasport
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
Campionate
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Profit.ro
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (2)
creeperno534
creeperno534  •  07 Aprilie 2025, 22:44

Arbitrii au retrogradat Dinamo

Normal
Normal  •  07 Aprilie 2025, 16:10

Si asa au jucat in 14 si Andone ar fi vrut sa joace in 15.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează