FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - HERMANNSTADT

„Asta e tâlhărie! Sunteti legați la ochi?!” » Reacții nervoase după penalty-ul primit ușor de Rapid în prelungiri: „E rea intenție!”

Faza controversată din Rapid - Hermannstadt / Captură Orange Sport +6   FOTO
Faza controversată din Rapid - Hermannstadt / Captură Orange Sport

Articol de , - Publicat sambata, 04 martie 2023 22:30 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 14:59

Rapid a fost învinsă de Hermannstadt, scor 0-1, într-un meci în care VAR-ul a intervenit de două ori. Mai întâi, a revocat un penalty dictat inițial în favoarea sibienilor, pentru ca în prelungiri giuleștenii să primească ușor o lovitură de pedeapsă.

Ce s-a întâmplat în prelungiri:

• Costache a executat la colțul scurt un corner;
  • Pănoiu prelungește slab, însă ridică foarte sus piciorul, exact când Ionuț Stoica încearcă să respingă cu capul;
  • La bara a doua, Baba Alhassan încearcă să protejeze balonul și îl lovește cu cotul în față pe Kait;
  • Arbitrul Viorel Flueran ignoră contactul, însă este chemat la marginea terenului de VAR;
  • După ce urmărește faza, acesta ia decizia de a acorda penalty, ratat ulterior de Dugandzic;
  • Reluările TV arată că penalty-ul trebuia repetat, pentru că mai mulți jucători ai oaspeților erau deja în careu în momentul în care Dugandzic a lovit balonul.

Penalty-ul primit de Rapid a provocat discuții aprinse la emisiunea „Fotbal Show” de la Prima Sport 1, moderată de jurnalistul GSP Costin Ștucan. Aflat în studio, președintele Farului, Gică Popescu, a reclamat ușurința cu care giuleștenii au primit lovitura de pedeapsă.

Contactul dintre Kait și Baba Alhassan

Reacții nervoase după penalty-ul primit ușor de Rapid în prelungiri cu Hermannstadt

„Încerc să fiu blând mai ales că suntem la bătaie cu Rapid și jucăm etapa viitoare meciul cu ei la Constanța. Dar e un penalty foarte, foarte ușor acordat. Înainte de această fază, eu văd un fault în atac”, a afirmat „Baciul”.

Pănoiu nu îl faultează pe Popescu, însă arbitrul ar fi putut acorda lovitură liberă indirectă pentru Hermannstadt pentru joc periculos

S-a dat mult prea usor, dar după mine nu este penalty! Mult prea ușor dictat, chiar dacă vedem acest braț și îl lovește foarte ușor (n.r. - Kait pe Alhassan). Nu mi se pare deloc «11 metri».

- Florin Răducioiu

În minutul 56, avusese loc o fază la care Belu Iordache, fundașul Rapidului, a comis un fault chiar mai intens decât cel în urma căruia s-a acordat penalty-ul din prelungiri. Din nou Gică Popescu a simțit nevoia să facă o obiecție: „E rea intenție dacă judeci diferit astea două faze”.

Totuși, arbitrul a judecat ambele faze la fel și a lăsat jocul să continue. Și-a schimbat decizia la penalty-ul Rapidului, după ce s-a consultat cu VAR, care nu putea interveni la faza incriminată de Gică Popescu, nefiind vorba de o fază de penalty sau de „roșu”.

Penalty-ul trebuia repetat! Prunea a izbucnit: „Asta e tâlhărie!”

Un lucru e sigur la penalty-ul primit de Rapid în prelungiri: acesta trebuia repetat! Doi fotbaliști de-ai sibienilor pătrunseseră în suprafața de pedeapsă înainte ca Dugandzic să lovească mingea.

Arbitrul nu a observat însă! Dugandzic s-a aflat într-o ipostază identică în urmă cu 3 etape, la meciul cu Mioveni, scor 0-0. În minutul 84, Dugandzic a marcat din penalty, însă a fost nevoit să repete pentru că mai mulți colegi intraseră deja în careu.

Momentul l-a enervat pe Florin Prunea, care a izbucnit la adresa arbitrajului pro-Rapid la „Fotbal Club”, la DigiSport: „Asta era ultima, după ce le-au făcut ăstora de la Hermannstadt în repriza a doua... Arbitrajul ăsta mi-a adus aminte de vremuri îndepărtate. Maniera asta... Asta e tâlhărie! Sunteti legați la ochi?”

Fostul portar a admis însă că decizia corectă era repetarea penalty-ului: „Trebuia repetat, normal că trebuia repetat”.

Penalty anulat de VAR în prima repriză din Rapid - Hermannstadt

Rapid - Hermannstadt a avut parte de o fază controversată de arbitraj și pe parcursul primei reprize. În minutul 35, când sibienii conduceau deja cu 1-0, arbitrul Viorel Flueran a dictat penalty pentru trupa lui Marius Măldărășanu după un presupus henț în careu al lui Alexandru Ioniță.

Mijlocașul Rapidului a deviat în corner, cu brațul lipit de corp, centrarea plecată din bocancul lui Călin Popescu, iar „centralul” n-a șovăit: a dictat penalty pentru Hermannstadt, decizie care a redus la tăcerea asistența numeroasă din Giulești. Exact când Daniel Paraschiv „arestase” mingea și se pregătea să execute lovitura de pedeapsă, arbitrul Flueran a fost chemat de VAR la margine pentru a revedea faza.

+2 FOTO

Arbitrul de centru a urmărit faza controversată pe monitor, s-a consultat cu Iulian Dima din cabina VAR și a decis imediat revocarea penalty-ului, spre nemulțumirea celor din tabăra sibiană. De altfel, Hermannstadt pare urmărită de un ghinion la fazele judecate de VAR: etapa trecută, în înfrângerea cu U Cluj, 0-1, sistemul de videoarbitraj le-a anulat golul cu care reușiseră să egaleze „șepcile roșii”.

Rapid - Hermannstadt 0-1. Giuleștenii se prăbușesc într-un final incendiar: Dugandzic ratează din nou penalty, sibienii iau toate punctele!
Rapid - Hermannstadt 0-1

A fost sau n-a fost penalty pentru Hermannstadt?

Din imagini se observă cum Ioniță II are mâna lipită de corp, în momentul în care îl atinge balonul. „E adevărat că mingea îl lovește în mână, dar nu e penalty. Mâna este lipită de corp, este într-o poziție firească, nu a încercat să obțină un avantaj”, a explicat un arbitru pentru GSP

+2 FOTO

Eu zic că este penalty, Ioniță își creează un avantaj. Am impresia că duce mâna spre minge și că e penalty”, a comentat Florin Prunea, la emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport. „Mai degrabă nu e penalty”, a contrabalansat opiniile Narcis Răducan.

VIDEO. GSP a surprins atmosfera electrizantă de la Rapid - Hermannstadt

Gică Popescu i-a răspuns lui Mihai Rotaru: „E regulamentar! Nu poate să-mi interzică asta”

„Ce a făcut Compagno ca să fie convocat?” » Ce scriu italienii după ce atacantul FCSB a fost chemat la națională