FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - RAPID

Rapid l-a iritat pe Daniel Pancu: „Rar am văzut așa ceva”

Daniel Pancu, 44 de ani, un nume important din istoria Rapidului, a fost dezamăgit de ce a văzut la echipa favorită în prima repriză a partidei cu Academica Clinceni.

Articol de GSP - Publicat luni, 08 noiembrie 2021 21:32 / Actualizat luni, 08 noiembrie 2021 21:39

• După 45 de minute, Academica Clinceni o conducea pe Rapid cu 1-0.

„Mi-e greu să vorbesc acum. Rar mi-a fost dat să văd o echipă mai lentă, mă refer la Rapid. A intrat pe teren cu impresia că e dinainte câștigătoare”, a declarat Pancu.

Fostul atacant, în prezent antrenor liber de contract, a remarcat și evoluția echipei pregătite de Ionuț Chirilă. „Clinceni domină clar mijlocul terenului, se vede că nu evoluează cu un atacant clasic, creează superioritate mai jos. Au început mai bine partida. Rapidului i-a fost imposibil să creeze presiune”, a mai spus „Pancone” în emisiunea „Digi Sport Special”.

Rapid, condusă de Academica Clinceni la pauză

Adrian Bălan a irosit prima șansă a partidei în minutul 9, cu un șut pe lângă din întoarcere. Apoi, ilfovenii au fost mult mai periculoși.

Cascini a dat tonul cu o „foarfecă” ratată (13), iar Omoh l-a ridiculizat pe Săpunaru, dar a fost blocat la timp de Moldovan (31).

Forța de pătrundere a lui Omoh a făcut diferența până la urmă. L-a driblat pe portarul giuleștenilor, iar acesta l-a faultat clar în careu.

Moldovan a parat penalty-ul executat de Moulin, numai că Ventura a urmărit balonul și a deschis scorul în Ștefan cel Mare (31).

Citește mai multe știri din Liga 1:

Adrian Mutu dezvăluie de ce a refuzat să mai joace în Ghencea cu naționala: „I-am spus: «Mare prost eşti, eu nu mai joc pentru tine!»”

Iordănescu e apărat, după ultimele critici ale patronului: „Edi probabil vrea să câştige campionatul şi îl încurcă pe Becali!”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”