FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - FARUL 4-2 » VASLUI A URCAT PE 6, DEPĂŞIND STEAUA ÎN CLASAMENT

Recital DISTRUGĂTOR!

Articol de - Publicat duminica, 22 martie 2009 00:00

Moldovenii s-au impus fără nici un fel de emoţii în faţa Farului şi ameninţă serios contracandidatele pentru un loc în Europa

Vaslui şi-a continuat marşul spre fruntea clasamentului şi a ajuns, după partida de aseară, cu un bilanţ de început de retur aproape perfect: 10 puncte şi 10 goluri, reuşite în 4 etape.

Aseară moldovenii au întîlnit o echipă constănţeană care tocmai suferise o corecţie etapa trecută în faţa Craiovei, chiar pe teren propriu (0-3). Iar ei s-au comportat la fel de trist în faţa elevilor lui Ion Marin. Hugo Luz a început măcelul în minutul 10, după ce a înscris în urma unui şut de la 17 metri. Wesley l-a completat mai tîrziu, după centrarea lui Milisavljevici. Din ruşinea ultimelor rezultate nefaste, oaspeţii marchează prin Pahor (39) din pasa lui Pătraşcu. Fapt ce l-a enervat însă pe Ljubinkovici, :x care în numai 4 minute a dus scorul la un neverosimil 4-1! Prima dată a prelungit în poartă pasa lui Gheorghiu (40), iar a doua oară, în minutul 43, a înscris cu un şut de senzaţie de la 35 de metri.

După pauză, spiritele s-au liniştit, :s cît pentru un al doilea gol al Farului, marcat de Chico din pasa lui Gerlem (73). Spiritele s-au calmat de tot apoi, lăsînd în urma lor fiorii retrogradării de partea oaspeţilor, şi un loc 6, cu 35 de puncte care o devansează Steaua, de partea Vasluiului.

"Trei victoriii consecutive sînt puţine. Următoarele patru meciuri din campionat şi cel din Cupă, cu Urziceni, sînt adevăratele examene"
Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui

Moldovan, tot nemuţumit
Deşi a cîştigat fără mari emoţii partida cu Farul, antrenorul vasluienilor, Viorel Moldovan, s-a arătat nemulţumit de uşurinţa cu care elevii său au primit cele două goluri. "Acum avem liniştea necesară pentru această minivacanţă şi pentru meciul care urmează cu CFR. Atunci va fi momentul adevărului şi vom şti exact care ne este valoarea. Nu-mi convine însă că am primit două goluri!", a spus Moldovan.

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”
Altele
Gică Hagi, mutări neașteptate la Farul! » Au retrogradat din Superliga, dar „Regele” vrea să-i aducă la echipă pe tinerii jucători
Adrian Mititelu, audiat la DNA în „dosarul Coldea”! Zilele trecute scria: „O să aflați cu toții cum a câștigat MAFIA”
Liga 2

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!