FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CEAHLĂUL 5-1

Revanşă în surdină

Articol de - Publicat duminica, 30 martie 2008 00:00

Rapidul a trecut lejer de Ceahlăul pe un stadion gol, cucerind aseară trei puncte pe care şi le-ar fi dorit şi la derbyul întrerupt cu Steaua

Luată de Comisia de Disciplină în crucea nopţii, decizia din "afacerea " n-a făcut doar să mute trei puncte din zestrea Rapidului în cea a Stelei. A transformat şi Giuleştiul dintr-un vulcan în pragul erupţiei într-un sanctuar al liniştii. Nu tu monezi, scaune sau telefoane mobile tăind aerul în drum spre gazon! Doar strigătele antrenorilor şi ale jucătorilor ori indicaţiile scurte ale "centralului" Tudor au "plutit" aseară pe stadionul de lîngă Grant.

Ajutor de la Evora
Vizita Ceahlăului i-a ţinut încordaţi pe Maftei şi compania doar preţ de 6 minute. Fără nici un punct în deplasare în sezonul de primăvară, nemţenii şi-au conservat speranţele într-o lovitură de graţie numai pînă cînd stoperul Evora le-a tăiat craca. Fundaşul portughez şi-a supralicitat misiunea de a-l anihila pe Boya şi, la unul dintre primele dueluri directe, l-a pus la pămînt cu un atac criminal pe atacantul Rapidului. Cuvenita eliminare a deschis larg porţile gazdelor spre victoria care să-i ţină în cărţile pentru UEFA.

Dică (9) şi Costin Lazăr (32) au verificat mai întîi barele porţii lui Savu, oportunităţi între care s-au strecurat alte două şanse de gol pentru vişinii, ratate de Pancu (15) şi Boya (17), ultimul ratînd incredibil din 5 metri. De pe margine, vocea baritonală a lui Hizo încerca să ghidoneze o defensivă supraaglomerată a Ceahlăului, care a căzut însă spre finalul primului mitan. Un corner executat de Pancu şi o reluare simplă, cu capul, a lui Cesinha (42) au simplificat jocul pentru repriza secundă.

Două "duble" pentru show
Partea a doua n-a mai însemnat decît un prilej de descătuşare a necăjiţilor giuleşteni. Boya (49) şi Costin Lazăr (57) au urcat scorul la 3-0, fostul mijlocaş al Sportului înscriind superb, cu un şut de la 18 metri. Şarja lui Doicaru (67), care l-a ridiculizat în careu pe belgianul Leonard şi a marcat din apropiere, i-a întărîtat şi mai tare pe oamenii lui Rada.

Consecinţa: încă un pumnal din partea lui Boya, aflat la prima dublă de cînd a venit în Liga I. Urmat în prelungiri de Lazăr, care a izbutit şi el "dubla" cu un lob frumos.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului