FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - FCU CRAIOVA

Scandări xenofobe ale ultrașilor olteni la meciul cu FC Argeș » Istvan Kovacs, victima unor versuri scandaloase

Ultrașii olteni au apelat la scandări xenofobe, scandaloase, în mod repetat, în repriza secundă a meciului dintre FC Argeș și FCU Craiova.

Articol de - Publicat vineri, 12 august 2022 23:12 / Actualizat vineri, 12 august 2022 23:15

Aproximativ 500 de fani olteni au făcut deplasarea la Pitești pentru meciul cu FC Argeș. Au dominat fondul sonor din primul minut, dar în partea secundă au trecut la cântece și versuri scandaloase, xenofobe, la adresa arbitrului Istvan Kovacs, lucru remarcat de trimisul GSP.ro în Trivale.

Iasmin Latovlevici, gafă de amator în FC Argeș - FCU Craiova! Compagno i-a mulțumit și a înscris
FC Argeș - FCU Craiova

Istvan Kovacs, victima scandărilor xenofobe în FC Argeș - FC Craiova

Ultrașii consideră că Istvan Kovacs i-a dezavantajat în derby-ul de week-end-ul trecut, pierdut 1-2 împotriva rivalei locale CS Universitatea Craiova. Scandările îngrozitoare îndreptate împotriva lui au început în minutul 58 și au durat secvențe bune. Expresiile revoltătoare au putut fi auzite clar și pe transmisia TV.

Cântecele reprobabile ale fanilor lui FCU Craiova:

• „Kovacs, bozgore, să-ți dăm la m***”
  • „Afară, afară, cu ungurii din țară”
  • „Ungaria, ne s*** p***”

În prealabil, a existat și un moment aplaudat la scena deschisă de tot stadionul. Galeria olteană a scandat zeci de secunde numele lui Nicolae Dobrin. Tot stadionul a aplaudat, apoi galeria piteșteană a răspuns scandând numele lui Ilie Balaci.

FRF a făcut public dialogul Kovacs - camera VAR, la FCU Craiova - CS Universitatea Craiova

După atacul vehement al lui Adrian Mititelu la adresa lui Istvan Kovacs, după derby-ul dintre FCU Craiova și CSU Craiova, 1-2, când „centralul” a dictat penalty pentru CSU la intervenția lui Bahassa, FRF a decis să facă publice imaginile vizionate în camera VAR și dialogul dintre arbitrul de centru și oficialii VAR.

Dialogul surprins în imaginile publicate de FRF:

Camera VAR: Iau eu zidul. Iau eu grupul de jucători și dă-mi...
Camera VAR: 16-le?
Camera VAR: Așa?
Camera VAR: Da, da.
Camera VAR: Corner.
Kovacs: Penalty!
Camera VAR: A dat penalty?
Camera VAR: Verifică! Întârzie puțin, sunt verificări (către Kovacs). Nu văd cu nicio cameră. E cu mâna pe sus...
Kovacs (către jucător): Penalty check, don't worry! (Se verifică lovitura de la 11 metri, nu-ți face griji)
Camera VAR: A ridicat mâna, da, se vede, se vede. Pare în cap? Nu se vede din unghiul ăsta. Dă-i! Mai înapoi. Uite, uite! Confirmăm, confirmăm, confirmăm. Excelent, Cristi (n.r. unul dintre operatori). Bravo, frate!
Camera VAR (către Kovacs): Ai dat avertisment?
Kovacs: Am dat avertisment la #28.
Camera VAR: 28, ăsta este, perfect