FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - U. CRAIOVA 0-2

Scurt şi la obiect

Articol de - Publicat luni, 06 aprilie 2009 00:00

Craiova a trecut prin Galaţi pentru a-şi lua punctele şi acum aşteaptă liderul

"Veni, vidi, vici", pare să-şi fi spus Nicolo Napoli înainte de deplasarea de la Galaţi şi aşa a fost. Oltenii au venit pe Dunăre, au văzut un adversar măcinat de accidentări şi l-au învins fără drept de apel doar cu o organizare a jocului corectă şi eficientă. În ajutor i-a venit cornerul din minutul 7, cînd execuţia lui Wobay a fost prelucrată în gol de oamenii de naţională": deviere Stoica, cap Florin Costea, sub privirile îngăduitoare ale stoperilor Jelev şi Sergiu Costin.

De aici înainte a fost rutină. O apărare în 7-8 jucători şi o translaţie rapidă pe contraatac în momentul capturării balonului. Cu puţin noroc la momentul potrivit, oaspeţii au scăpat de egalare la "transversala" lui Silviu Ilie din lovitură liberă şi la lovitura de cap a lui Pena din mijlocul careului mic. După care au marcat spre finalul reprizei la o acţiune luată pe cont propriu de Wobay.

A fost practic finalul meciului, în ciuda zbaterii sterile a Galaţiului. Pentru că Ştiinţa şi-a ţinut adversarul la respect cu eforturi şi riscuri minime. A legat a treia victorie consecutivă şi concludentă, n-a încasat cartonaşe galbene pentru oamenii aflaţi în pericol de suspendare şi şi-a conservat energiile pentru miercuri, cînd la Craiova soseşte liderul. Muică, deja miroase a praz şi a praf de puşcă!

“Sperăm să le facem o bucurie fanilor noştri şi cu Dinamo. Aşteptăm cît mai mulţi suporteri în tribune”