FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

CORESPONDENȚĂ GSP DIN TURCIA „Pleci pe 6 milioane în Italia” » Sefer a salvat Rapidul: „Două zile am exersat loviturile libere”

Antonio Sefer, mijlocaș Rapid

Articol de - Publicat vineri, 14 ianuarie 2022 19:31 / Actualizat vineri, 14 ianuarie 2022 20:03

Antonio Sefer (21 de ani, mijlocaș ofensiv), cel mai curtat rapidist în această iarnă, a spart gheața după 7 luni de secetă și a înscris din nou pentru Rapid în amicalul cu Rakow, 2-1. Două goluri, al doilea chiar o bijuterie, o mostră spre ajutorul impresarului său, care îi negociază transferul în Italia.

• Reporterul GSP Vlad Nedelea și cameramanul Cristi Roșu se află în Turcia și transmit zilnic cele mai noi informații din cantonamentele echipelor românești.

Ce începe prost se termină bine. Cam așa se traduce cantonamentul din această iarnă al Rapidului.

Rapid, victorie în ultimul amical al iernii » „Dubla” lui Sefer a adus primul succes al giuleștenilor din Antalya
AMICAL

Rapid a încheiat cantonamentul cu o victorie

Formația lui Mihai Iosif a întâmpinat probleme la început, mai ales din cauza vremii, cu meciuri amânate și antrenamente pierdute. Pe final, în ultimele zile, n-au mai fost probleme din acest punct de vedere.

După 1-2 cu Diyarbakirspor (Turcia, liga a 3-a), 1-3 cu Samsunspor (Turcia, liga a 2-a), giuleștenii au găsit și victoria. Culmea, în ceea ce trebuia să fie cel mai greu amical al iernii, cu Rakow Częstochowa, viecampioana Poloniei, câștigătoarea Cupei și ocupanta locului 3 în prezent!

„Sfântul” Horațiu Moldovan

Greoi, giuleștenii s-au târât după adversari în prima parte a meciului, sufocați în multe momente de jocul agresiv de pase pe care l-au etalat polonezii.

Horațiu Moldovan și-a păstrat inspirația din 2021 și în acest an și a intervenit de două ori decisiv pentru echipa sa. Cu Rakow aruncată în atac și Rapid chinuindu-se să reziste, cam așa s-a sfârșit prima parte.

Partea secundă a început la fel de prost pentru Rapid. Rareș Ilie a făcut fault în careu, iar Moldovan n-a putut para șutul de la 11 metri al lui Arak.

„Gata, direct în Italia te duci după asta!”

Treptat, Rapidul a echilibrat jocul. Poate și pe fondul mutărilor făcute de polonezi, care au schimbat liniile.

Ultimele 10 minute i-au aparținut în totalitate lui Antonio Sefer, invizibil în resutul meciului. În minutul 83, acesta a primit mingea în marginea careului de 6 metri, înscriind cu ușurință de lângă un adversar, spre satisfacția lui Dandea, care a început să glumeacă: "Acum chiar că pleci pe 6 milioane. Mai punem un milion".

S-a stabilit scorul final două minute mai târziu, când Sefer, sub privirile lui Florin Bratu, antrenorul său de la naționala U21, l-a executat pe goalkeeperul polonezilor dintr-o lovitură liberă. Primele două goluri după 7 luni de pauză.

O victorie, un egal și o înfrângere e bilanțul cu care Rapidul încheie stagiul de pregătire.

Mă bucur că am înscris după o lungă perioadă. Sper să îmi ajut echipa și de acum înainte. De două zile lucrez loviturile libere și ieri am dat un gol la fel ca azi

450.000 de euroe cota lui Antonio Sefer pe transfermarkt

Horațiu Moldovan, declarații după victoria din amical: „Am jucat cu o echipă de Europa League”

Citește mai multe știri despre Rapid:

Cum au reacționat rapidiștii la cutremurul din Antalya: „Am crezut că a intrat cineva în cameră”

Ce-l nemulțumește pe Săpunaru la noul stadion din Giulești: „Vrem să nu mai vină spectatorii la meciuri, sau cum?”