FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - ASTRA

FOTO Fază controversată în Sepsi - Astra! A procedat corect Sebastian Colțescu?

Momentul discutabil de la Sepsi - Astra // foto: captură @ TV Telekom Sport +5   FOTO
Momentul discutabil de la Sepsi - Astra // foto: captură @ TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021 13:40 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 13:53

Sebastian Colțescu (43 de ani) a avut parte de o fază dificilă la Sepsi - Astra Giurgiu, primul meci pe care îl arbitrează în Liga 1 din luna noiembrie a anului 2020.

În minutul 43 al meciului de la Sf. Gheorghe, la scorul de 2-0 pentru gazde, Lorant Kovacs s-a ciocnit cu Daniel Graovac, unul dintre stoperii giurgiuvenilor. „Centralul” Colțescu nu a stat pe gânduri și i-a arătat cartonașul galben lui Kovacs, dar reluările TV au arătat că mijlocașul covăsnenilor ar fi putut fi sancționat mai dur.

FOTO. Lorant Kovacs, intrare dură în Sepsi - Astra Giurgiu

Kovacs, care a deschis scorul în minutul 11, l-a călcat cu talpa pe Graovac în zona genunchiului, iar fundașul Astrei s-a zvârcolit de durere pe gazon. O astfel de intrare ar fi putut fi sancționată cu cartonașul roșu, lucru care nu s-a petrecut.

+1 FOTO

În cele din urmă, Graovac s-a ridicat și a putut continua meciul.

Colțescu a mai avut parte de o fază delicată cu doar câteva minute înainte de acest moment. Arbitrul central a dictat penalty pentru Sepsi la o intrare la portarului Mihai Popa la Eder Gonzales, pe care l-a doborât în propriul careu. În acest caz, reluările TV i-au dat dreptate lui Colțescu.