FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CFR CLUJ

FOTO Criză de nervi degeaba. Dan Petrescu, furios după ce VAR-ul a oprit 5 minute Sepsi - CFR ca să ia decizia corectă

Sepsi - CFR Cluj » Dan Petrescu a răbufnit în minutul 54, când VAR-ul a anulat reușita de 2-1 a lui Nana Boateng.

Articol de - Publicat sambata, 20 mai 2023 22:00 / Actualizat duminica, 21 mai 2023 10:09

În prima repriză de la Sfântu Gheorghe, tehnologia arbitrajului video a confirmat golul lui Petrila. Iulian Dima, aflat în camera VAR, a analizat dacă în prealabil Cvek nu a comis cumva un fault în atac asupra lui Bălașa, dar n-a întors decizia luată în teren de „centralul” Costreie.

Lovitură pentru Gică Hagi » Jolly-joker-ul pregătit în absența lui Denis Alibec poate rata derby-ul de titlu cu FCSB
Farul - FCSB

Sepsi - CFR Cluj » Golul lui Boateng, anulat corect de VAR

VAR-ul n-a mai „ținut” însă cu CFR-ul și în startul reprizei secunde. În minutul 49, o fază fixă executată de Petrila a ajuns la marginea careului, de unde Cristi Manea a șutat spectaculos. Cătălin Began s-a opus in-extremis și a respins până la Boateng, care a înscris din apropiere.

Apoi, jocul a fost oprit vreme de 5 minute, pentru ca arbitrii din camera VAR să verifice dacă reușita lui CFR a fost corectă. Concluzia: ofsaid la Boateng.

Reluările TV au clarificat faza, decizie finală corectă, inexplicabil e cum de a durat atât de mult să fie depistată o situație de ofsaid limpede precum aceasta:

Nemotivat, Dan Petrescu, antrenorul Clujului, a făcut o criză de nervi pe bancă, după ce a văzut că reușita CFR-ului e anulată.

Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj: „VAR-ul decide doar contra noastră”

În ultimul timp, Petrescu a fost furibund la adresa arbitrajului.

„Nu mai pot nici eu, nici jucătorii, să suportăm atâtea greșeli de arbitraj. Noi avem 7 penalty-uri în play-off și primim zero. Nu există în istoria fotbalului așa ceva! Toate deciziile de la VAR sunt contra noastră”, spunea „Bursucul” pe 9 mai.