FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FARUL

VIDEO + FOTO Sepsi Sf. Gheorghe - Farul Constanța 1-0 » Covăsnenii intră serios în lupta pentru play-off! Clasamentul ACUM

Sepsi - Farul, în etapa #19, live +49   FOTO
Sepsi - Farul, în etapa #19, live

Articol de - Publicat duminica, 12 decembrie 2021 18:57 / Actualizat duminica, 12 decembrie 2021 22:54

Sepsi Sf. Gheorghe a învins-o pe Farul Constanța, scor 1-0, în runda cu numărul 19 din Liga 1.

Programul rundei #19 din Liga 1 + rezultate

Sepsi emite din nou pretenții în lupta pentru play-off. Covăsnenii au obținut astăzi a treia victorie din ultimele patru runde. Trupa lui Bergodi a început ideal. A profitat de o decizie la limită a „centralului” Ionuț Coza și a deschis scorul încă din minutul 7, dintr-un penalty transformat de Bogdan Mitrea.

SEPSI - FARUL 1-0. Două decizii la limită în prima repriză, ambele împotriva lui Hagi
SEPSI - FARUL 1-0

Farul a reacționat bine și a fost aproape de egalare în mai multe rânduri. Prima dată în minutul 20, când Ely Fernandes a trimis mingea în plasă, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid la limită. La acțiunea imediat următoare, Jefte l-a lobat pe Niczuly, dar mingea a lovit bara.

Jefte Betancor, lovit în Sepsi - Farul

Spre finalul primei părți, Jefte Betancor a acuzat o problemă medicală, posibil o comoție, și a fost înlocuit. La pauză, deși părea să-și fi revenit, atacantul spaniol al constănțenilor a fost transportat la spital, preventiv, pentru un consult mai amănunțit. Ispas, de la Sepsi, a fost înlocuit și el în repriza secundă, în urma unei lovituri primite la cap.

Sepsi a gestionat excelent partea a doua. S-a apărat jos, dar foarte precis, și a încercat să speculeze spațiile mari rămase în defensiva Farului. Golofca a fost însă imprecis de două ori pe contraatac, inclusiv singur cu portarul!

A fost a doua victorie a lui Bergodi în 7 jocuri contra lui Hagi, prima având loc în urma cu mai bine de 15 ani, pe 6 mai 2006, FC Naţional-Poli Timişoara 1-0.

Farul pierde în campionat după 4 meciuri și rămâne în afara locurilor de play-off, în timp ce Sepsi se apropie la 6 puncte de primul loc care i-ar permite să intre în minicampionatul primelor 6.

Cum arată clasamentul după Sepsi - Farul 1-0

Sepsi Sf. Gheorghe - Farul Constanța 1-0

2.000de spectatori au asistat la meciul dintre Sepsi și Farul

Sepsi Sf. Gheorghe - Farul Constanța, echipele probabile

SEPSI: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, R. Ispas - Bărbuț, N. Păun, Eder, Ștefănescu - Achahbar, Luckassen
REZERVE: Began, Chunchukov, Tincu, Dumitrescu, Damascan, Aganovic, Golofca, Bojic, Fofana
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

+45 FOTO

FARUL: Aioani - Mladen, Larie, Ghiță, De Nooijer - Artean, Ciobanu, Purece - Ely, Betancor, Pitu
REZERVE: Brănescu, Buta, Dobrosavlevici, Romario Pires, Radaslavescu, Sali, Chițu, Ad. Petre, Grameni
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti) / A2: Marica Mihai Marius (Bistriţa)