FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FC VOLUNTARI

SEPSI - FC VOLUNTARI 1-2 / VIDEO Meci entuziasmant în play-out: întoarcere de scor, greșeli de arbitraj și un ritm alert

Articol de - Publicat marti, 16 iunie 2020 14:11 / Actualizat miercuri, 17 iunie 2020 11:09

FC Voluntari s-a impus în deplasarea împotriva lui Sepsi, scor 2-1, la finalul unui meci plin de evenimente.

Fotbalul e adesea imprevizibil. Etapa trecută, Voluntariul a fost cu golurile, trei la număr, iar oaspeții săi, cei de la Clinceni, s-au întrecut în ratări. Aseară, s-a trezit Teja în situația în care s-a aflat sâmbătă omologul Ilie Poenaru. Carnat l-a sancționat în secunda 26, pe o gafă a portarului Cojocaru. Și dacă arbitrii erau atenți, trebuia să fie chiar 2-0, după 8 minute, când același Cojocaru a scos balonul din poartă, la reluarea lui Istvan Fulop. Oaspeții? Trei ocazii, semnate Căpățână, Mățan, Sanoh, tot atâtea ratări. Niczuly, imperial în fața primilor doi.

„M-a surprins ritmul bun al primei reprize", remarca analistul DigiSport, fostul internațional Ilie Dumitrescu, la pauză. Ritm care s-a menținut și după reluare. Dar în situații de poartă s-a ajuns mai greu. Amfitrionii au fost mai preocupați să nu primească gol, cum au pățit la 1-1 cu Hermannstadt, iar ilfovenii s-au descurcat mai greu prin "hățișul" roș-alb. Până-n minutul 68. După un gol anulat lui Pașcanu, eronat, Belu a spart gheața în duelul cu portarul Niczuly, învins apoi, în sfârșit, și de Căpățână. Două situații în care apărarea lui Sepsi a arătat din nou rău, la fel ca-n prima repriză, când goalkeeperul covăsnenilor făcuse minuni. Sepsi s-a aruncat pe final spre careul advers, însă degeaba. Mai mult de-o "transversală" nu i-a ieșit. Iar după un eșec și 4 remize consecutive încasează o nouă înfrângere.

Clasament Liga 1

FINAL » Sepsi – FC Voluntari 1-2

Sepsi – FC Voluntari, echipe de start

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan - Vașvari, I. Fulop - M. Ștefănescu, Achahbar, Carnat - Safranko
Rezerve: Fejer - L. Fulop, Velev, Kovacs, Csiszer, C. Popescu, R. Deaconu, Barisic, Grassano Antrenor: Leo Grozavu

Voluntari: V. Cojocaru - Belu Iordache, C. Achim, Pașcanu, Kocic - Căpățînă, De Lucas, I. Gheorghe - Sanoh, Simonovski, Mățan
Rezerve: Rîmniceanu - I. Balaur, Armaș, C. Costin, Borțoneanu, Eric, D. Benzar, Țîră, Al. Tudorie Antrenor: Mihai Teja

VIDEO. Justin Ștefan despre banii din drepturile TV și împrumuturile statului către cluburi

Citește mai multe știri din Liga 1:

EXCLUSIV Ionel Ganea, acuzații grave la adresa Anamariei Prodan: „«Acidul sulfuric». Știți cum își scoate banii?”

7 fotbaliști de la CFR Cluj și FCSB ar fi chefuit împreună după derby! Inclusiv omul care a făcut praf meciul