FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA, DUMINICA 9 NOIEMBRIE, GSPTV ŞI ANTENA 1, ORA 21:30

Spectatorul şi chibritul

Articol de , - Publicat miercuri, 05 noiembrie 2008 00:00

Speriaţi de un nou caz "Bricheta", rapidiştii îşi iau măsuri de siguranţă stricte la partida de duminică


Conducerea rapidistă pregăteşte fiecare detaliu al întîlnirii cu Steaua, de duminică seara, în direct pe Antena 1 de la 21:30. Giuleştenii se tem că incidentele din sezonul trecut s-ar putea repeta şi au anunţat că nici un spectator nu va intra pe stadion cu brichetă.

"Vor fi controale extrem de stricte. Nimeni nu va putea asista la meci atît timp cît va avea asupra sa brichetă sau chiar umbrelă. Fanii vor fi percheziţionaţi şi în portofel", a declarat directorul general Constantin Zotta.

Prima măsură pe care rapidiştii au luat-o a fost achiziţionarea a 9.000 de chibrituri, :O care vor fi împărţite suporterilor la intrarea în tribune. "Respectăm fumătorii şi de aceea le vom oferi cîte un chibrit. Nu vrem să riscăm nimic pentru că e un joc important, un derby care naşte orgolii, iar tensiunea e şi aşa ridicată", a explicat Zotta. De asemenea, fanii celor două formaţii vor fi controlaţi de un număr impresionant de jandarmi dotaţi cu camere video. Acestea se alătură sistemului de supraveghere, impus de Comisia de Licenţiere, montat deja pe stadion.

Teama rapidiştilor e provocată de incidentele de la meciul din primăvară, cînd s-a iscat cel mai mare scandal al ultimilor ani din fotbalul românesc. "Centralul" Deaconu a oprit meciul în minutul 73, la scorul de 1-0 pentru Rapid, după ce un suporter de la tribuna a II-a l-a lovit în cap cu o brichetă. Comisiile FRF au decis ca Steaua să cîştige partida cu 3-0, la "masa verde".

"Probabil cei din Giuleşti nu cunosc foarte bine regulamentul. Dacă domnul Zotta ar avea cunoştinţă de modul în care se organizează un meci important, atunci nu i-ar fi teamă de un nou caz "
Valeriu Argăseală, preşedinte Steaua

Speriaţi de un nou caz "Bricheta", rapidiştii îşi iau măsuri de siguranţă stricte la partida de duminică

Conducerea rapidistă pregăteşte fiecare detaliu al întîlnirii cu Steaua, de duminică seara, în direct pe Antena 1 de la 21:30. Giuleştenii se tem că incidentele din sezonul trecut s-ar putea repeta şi au anunţat că nici un spectator nu va intra pe stadion cu brichetă.

"Vor fi controale extrem de stricte. Nimeni nu va putea asista la meci atît timp cît va avea asupra sa brichetă sau chiar umbrelă. Fanii vor fi percheziţionaţi şi în portofel", a declarat directorul general Constantin Zotta.

Prima măsură pe care rapidiştii au luat-o a fost achiziţionarea a 9.000 de chibrituri, :O care vor fi împărţite suporterilor la intrarea în tribune. "Respectăm fumătorii şi de aceea le vom oferi cîte un chibrit. Nu vrem să riscăm nimic pentru că e un joc important, un derby care naşte orgolii, iar tensiunea e şi aşa ridicată", a explicat Zotta. De asemenea, fanii celor două formaţii vor fi controlaţi de un număr impresionant de jandarmi dotaţi cu camere video. Acestea se alătură sistemului de supraveghere, impus de Comisia de Licenţiere, montat deja pe stadion.

Teama rapidiştilor e provocată de incidentele de la meciul din primăvară, cînd s-a iscat cel mai mare scandal al ultimilor ani din fotbalul românesc. "Centralul" Deaconu a oprit meciul în minutul 73, la scorul de 1-0 pentru Rapid, după ce un suporter de la tribuna a II-a l-a lovit în cap cu o brichetă. Comisiile FRF au decis ca Steaua să cîştige partida cu 3-0, la "masa verde".

"Probabil cei din Giuleşti nu cunosc foarte bine regulamentul. Dacă domnul Zotta ar avea cunoştinţă de modul în care se organizează un meci important, atunci nu i-ar fi teamă de un nou caz "
Valeriu Argăseală, preşedinte Steaua

Citește și:
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Superliga
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Stiri extrasport
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (6)
 •  06 Noiembrie 2008, 02:34

argaseala, un MAGAR (ANALFABET) cu simbrie, la stana machedonului OIER - alt ANALFABET/INCULT!

 •  05 Noiembrie 2008, 11:48

mah.nu cumva o cutie de chibrituri?.un chibrit?.stupizenie mai mare n-am auzit.ori sunt incompetenti cu diploma aia ,ori sunteti de c.a.ca.t voi ca ziar.cred ca amandoua la un lok:))

 •  05 Noiembrie 2008, 10:26

esti cumva sef de marfar gsp-ule? de cand se cenzureaza numele unei pasari? daca scriam despre un porumbel la fel cenzurai? vai de voi!!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează
Close