FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - HAJDUK SPLIT 1-0, GOL PEDRIEL

Steaua prinde viteză

Articol de , - Publicat sambata, 07 februarie 2009 00:00

Fără Ogăraru şi Ghionea, vicecampioana a jucat mediocru în prima repriză, dar după pauză s-a trezit şi pentru că pe teren au intrat fîşneţii Ochiroşii, Szekely şi Pedriel

Mai sînt 3 săptămîni pînă la startul returului, motiv pentru care Lăcătuş a mizat aseară pe cel mai bun "11" pe care l-a avut la dispoziţie. În formula-standard, Golanski şi Baciu i-au înlocuit pe Ogăraru şi pe Ghionea, ambii menajaţi din cauza suprasolicitării fizice. Care sînt concluziile amicalului cîştigat în final contra locului 2 din Croaţia?
Vezi cele mai importante faze ale partidei!

REVELAŢIA: Bănel a învăţat să centreze
Pentru prima dată în ultimii ani, toate loviturile libere şi cornerele de care Steaua a beneficiat au fost executate foarte bine. Nicoliţă pare să se fi pus la punct la acest capitol, din centrările sale ieşind în prima repriză două ocazii importante (17, 28).

SURPRIZA: S-a întors Pedriel!
Kapetanos a început din nou ca titular şi nu s-a mişcat rău deloc. A ratat o mare ocazie în minutul 30 şi a reuşit să cîştige majoritatea mingilor aruncate spre atacul Stelei. În locul lui a intrat Pedriel, şi nu Liţu, ca la precedentul amical, iar Lăcătuş trebuie să fie mai liniştit acum: are şi o rezervă pe măsură pentru atacantul grec. Bolivianul a avut două acţiuni de poartă în 25 de minute, una fiind finalizată cu gol: "cap" din 6 metri, bine plasat, după o centrare perfectă a lui Petre Marin.
Vezi golul marcat de Pedriel

16 minute a jucat Pedriel pentru Steaua în turul Ligii 1, la 0-2 cu Oţelul. El a mai bifat şi 90 de minute în Cupă, la 0-2 cu Sportul

CONTRASTUL: Semedo slab, Szekely şi Ochiroşii buni
Semedo a fost din nou preferat ca titular şi tot pe banda stîngă a jucat. Evoluţia lui însă a lăsat de dorit. Pare în contratimp cu ritmul şi pasele colegilor săi. O singură acţiune i-a ieşit: un-doi-ul realizat cu Dayro, la marea ocazie irosită de columbian (38).

Introdus în locul lui, Szekely s-a mişcat mult mai bine, chiar dacă venea după ce nu prea s-a antrenat alături de colegi. În plus, şi Ochiroşii a reuşit pe flanc cîteva faze în viteză, finalizate cu centrări.

CONSACRATUL: "Ceasul" ticăie perfect
În sistemul pe care Lăcătuş îl propune pentru retur, rolul închizătorului e aproape vital, iar Ovidiu Petre i-a demonstrat aseară antrenorului său că nu trebuie să-şi facă griji pentru titularul acestui post. A recuperat 9 mingi în prima repriză şi a ştiut mereu să facă presingul cerut de "Fiară" asupra omului care începe construcţia atacului adversarei.

MINUSUL PRINCIPAL: Dayro e prea individualist
Columbianul e stelistul pe care Lăcătuş îl ceartă cel mai des, mai ales din cauza modului defectuos în care Dayro înţelege să facă şi faza defensivă. Dar asta nu e o noutate. Aseară, el nu a jucat aproape niciodată din prima atingere, aşa că de multe ori a dat timp adversarului să se replieze. Totuşi, şi-a trecut în cont două ocazii (38, 41), a doua oară şutînd excelent dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

Steaua - Hajduk Split 1-0

A marcat Pedriel (80)
Steaua: Zapata (Cernea, 46) - Golanski (Filip, 73), Goian (Tudose, 63), Baciu (Rada, 63), P. Marin - Ov. Petre (Lovin, 46) - Nicoliţă (Ochiroşii, 65), Dayro (Tiago, 59), Toja (Liţu, 70), Semedo (Szekely, 46) - Kapetanos (Pedriel, 65).
Antrenor: Marius Lăcătuş

"E foarte bine că am cîştigat, victoriile ne dau moral pentru retur. Sîntem bucuroşi şi pentru că ne-a ieşit jocul în faţa unui adversar foarte bun"
Janos Szekely, mijlocaş Steaua

Pedriel e OK
Recuperarea atacantului bolivian Pedriel după operaţia de menisc suferită în ţara natală în decembrie 2008 a decurs mult mai bine decît se prognozase. El s-a refăcut sută la sută, motiv pentru care Lăcătuş l-a folosit aseară ultimele 25 de minute. Bolivianul, care în prima jumătate a sezonului a bifat un singur meci, cu Sportul în Cupa României, l-a înlocuit pe Kapetanos.