FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FCSB 2-3

CSU Craiova - FCSB. Ce obiectiv imediat și-a stabilit Toni Petrea: „Asta vrem acum”

FCSB s-a impus în deplasarea cu CS Universitatea Craiova, scor 3-2, datorită reușitei semnate de Andrei Cordea în prelungiri. Toni Petrea, antrenorul oaspeților, nu îi exclude pe olteni din lupta pentru titlu.

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2021 22:42 / Actualizat duminica, 28 noiembrie 2021 22:47

Dramatic! FCSB câștigă în prelungiri derby-ul cu CSU Craiova » Reghe, bătut de învăţăcel
CSU Craiova - FCSB 2-3

„Un meci foarte dificil, așa cum am anticipat. Ne așteptam să ne pună probleme. Am suferit, dar am reușit să rezistăm ultimele 20 de minute. Le-am permis să vină peste noi, să își creeze câteva ocazii importante de poartă.

Sunt 3 puncte foarte importante, dar nu decisive. Nu cred că Universitatea Craiova a ieșit din lupta pentru titlu. Obiectivul nostru principal, acum, este calificarea în play-off. Apoi vom vedea. La staff-ul și la echipa pe care o are Craiova, se va bate până la final.

Ne dorim mereu să începem bine, să punem presiune pe adversar din primul minut, dar nu îți iese tot timpul. Asta și din cauza adversarilor, care îți pun probleme”, a spus Toni Petrea, la Telekom Sport.

Toni Petrea a făcut analiza jucătorilor, după CS Universitatea Craiova - FCSB 2-3

Întrebat dacă Iulian Cristea a greșit la faza penalty-ului din minutul 12, Petrea a spus: „Nu știu, nu am revăzut faza. Poate a fost o poziționare greșită. Ideea e că mă deranjează că am pierdut mingea în treimea proprie. Am primit două goluri pe două greșeli ale noastre, când am pierdut mingea, ambele pe tranziție negativă. Le vom analiza și sperăm să le eliminăm”.

• ...despre Cordea, marcatorul golului decisiv: „Avem jucători buni. Nu contează că intră de la pauză sau în minutul 60. Le dau tututor încredere, curaj, să încerce să finalizeze”
  • ...despre Dumiter, autorul primului gol: „Să se pregătească în continuare, să își facă treaba de atacant când va intra. Să dea totul, pentru că suntem la o echipă mare. Va avea șansele lui”.

Cum arată clasamentul în Liga 1, după CS Universitatea Craiova - FCSB 2-3

FCSB ajunge la 37 de puncte și este singura echipă care ține aproape de campioana CFR Cluj, liderul din acest moment. CS Univeritatea Craiova a pierdut al 3-lea meci cosnecutiv în campionat șio va încheia etapa în afara podiumului, cu 28 de puncte.

Vocile Gazetei » Universitatea Craiova - FCSB, comentat live pe GSP.ro de Ovidiu Ioanițoaia, Cristian Geambașu și Dan Udrea

Reacția lui Gigi Becali, după anunțul lui Arafat: „I-a venit mintea la cap! Ne făceam de râsul lumii”