FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - STEAUA, 20:30, DIGI, DOLCE, LOOKTV, GSPRO

Totul despre Dinamo - Steaua » Cum arată statistica înainte de cel mai așteptat meci din Liga 1

Articol de - Publicat duminica, 06 martie 2016 11:40

Dinamo și Steaua se vor duela în această seară, de la ora 20:30, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1.

Cele două mari rivale se vor duela astăzi pentru a 162-a oară în toate competițiile. Dintre aceste meciuri, 134 au fost în Liga 1, Dinamo și Steaua fiind ce cel mai întâlnit duel din România.

În Liga 1, Dinamo are 46 de victorii, cu cinci mai multe decât Steaua, 41. Cele două rivale au terminat de 47 de ori la egalitate.

182-177este raportul golurilor în favoarea Stelei

Dinamo trece printr-o perioadă foarte bună, fiind neîvinsă de 10 meciuri, după ce a pierdut pe 2 noiembrie 2015, Dinamo-Viitorul 1-5. După acest meci au urmat 7 victorii şi 3 remize.

Steaua a pierdut în urmă cu două meciuri partida cu FC Voluntari, 1-3, aceasta fiind singurul meci pe care "roş-albaştrii" l-au pierdut în ultimele 7 partide din campionat, interval în care au înregistrat 4 succese şi două rezultate de egalitate.

În acest sezon, Dinamo și Steaua sunt două dintre cele mai ofensive echipe, marcând 36 de goluri, respectiv 35.

Dinamo a marcat 16 goluri în prima repriză și 20 în partea secundă. Cele mai multe goluri ale "câinilor" au venit în ultimele 15 minute ale meciurilor, interval în care elevii lui Rednic au marcat de 10 ori.

Steaua are 18 goluri în prima repriză și 17 în repriza secundă. Elevii lui Reghecampf încep și termină foarte bine meciurile, marcând câte șapte goluri între minutele 16-30 și 76-90.

Un duel foarte interesant se anunţă şi la nivelul băncilor tehnice. Mircea Rednic şi Laurenţiu Reghecampf au fiecare câte două titluri câştigate în Liga 1. Aceştia s-au mai întâlnit de două ori în campionat, ambele meciuri fiind câştigate de antrenorul Stelei ( Astra- Chiajna 0-2, în sezonul 2011-2012 și Petrolul-Steaua 1-2, în sezonul 2012-2013).

23 ani şi 8 lunieste media de vârsta a lui Dinamo, iar Steaua are o medie de 26 ani şi 2 luni

Dinamo și Steaua se vor duela duminică, de la 20:30, în direct pe DigiSport, DolceSport și LookTV și liveTEXT pe GSP.RO.

Echipe probabile:

Dinamo: Cerniauskas - Marc, Mevlja, Puljici, Filip - Anton, Bicfalvi- Rotariu, Palici, Romario - Essombe

Steaua: Niță - Papp, Tamaș, Varela, Toșca - Pintilii, Muniru - Chipciu, Stanciu, Hamroun - Marica

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”