FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - BOTOȘANI 2-0

VIDEO U Cluj respiră după victoria cu Botoșani » Thiam, eroul echipei lui Sabău

U Cluj și FC Botoșani se întâlnesc în etapa #27 din Superliga. Meciul se joacă de la ora 17:00 și va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Digi Sport, Orange Sport 1 și Prima Sport.

Articol de - Publicat sambata, 25 februarie 2023 19:00 / Actualizat sambata, 25 februarie 2023 19:37

U Cluj a câștigat acasă cu Botoșani, scor 2-0, în etapa #27 din Superliga. A fost prima victorie pentru ardeleni după 4 meciuri (3 egaluri și o înfrângere).

Programul etapei #27 din Liga 1

Pe un gazon prost, U Cluj a dominat meciul încă din start și a fost aproape de gol prin Thiam, în minutul 14. Atacantul a trimis în plasa laterală, după pasa lui Nistor.

Thaim nu a mai iertat în minutul 28, când s-a desprins de Sadiku și a deschis scorul. După pauză, Botoșani a fost aproape de egalare. Mailat a trimis periculos cu capul, însă Gorcea a reușit să intervină. Thiam a reușit „dubla” pe final. A scăpat singur cu Pap, după greşeala lui Mutombo, şi l-a executat pe portar.

Portarul a apărat în primă fază, dar mingea a rămas la atacantul lui U Cluj, care a marcat din a doua încercare. A fost al 6-lea gol marcat de Thiam în acest sezon în Superliga.

U Cluj a ieșit din zona roșie a clasamentului

După victoria cu Botoșani, U Cluj a urcat momentan pe locul 11, care asigură menținerea în Liga 1. Ardelenii au  28 de puncte. Botoșani este pe locul 9, cu 31 de puncte.

FINAL. U Cluj - FC Botoșani 2-0

U Cluj - FC Botoșani, echipele de start:

U CLUJ: Gorcea - Martic, Pițian, Miron, Goranov - Bic, G. Simion, Remacle - Nistor - Ze Gomes, Thiam
REZERVE: Iliev, Chipciu, Fulop, R. Pires, G. Oancea, A. Bălan, I. Stoica, Haită
ABSENȚI: Fl. Ilie, D. Ispas (suspendați)
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FC BOTOȘANI: Pap - Patache, Sadiku, Mutombo, Țigănașu - Ivanov, Zabou, Dican - Dragu, M. Roman II, Mailat
REZERVE: Ducan, M'Boko, G. David, Cioiu, Pinson, M. Roman I, S. Camara, Golofca, A. Burlacu
ABSENȚI: -
ANTRENOR: Flavius Stoican

Stadion: „Cluj Arena”
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş - Mureş), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel - Argeş), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe - Covasna), Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicusor (Craiova - Dolj), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău - Sălaj)

Mititelu crede că a găsit „portița” pentru rejucarea meciului cu Sepsi: „Decizia e NULĂ! Nu am spus-o până acum, nu am vrut să îi tulbur pe băieți”
FCU Craiova - CS Mioveni 2-1
Ce a remarcat Hagi după victoria adusă de puștiul Mazilu: „Ei sunt artiștii!”
UTA - FARUL 0-1