FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - HERMANNSTADT 1-0

video U Cluj, victorie dramatică în fața lui Hermannstadt » Gazdele au jucat 30 de minute în 10 oameni

U Cluj - Hermannstadt, în etapa #13, live/ foto Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 octombrie 2022 16:55 / Actualizat sambata, 08 octombrie 2022 23:15

Universitatea Cluj a câștigat cu Hermannstadt, scor 1-0, în etapa #13 din SuperLiga.

Toate rezultatele etapei #13

Startul meciului i-a găsit pe clujeni în atac, cu Adrian Bălan la butoane. Atacantul a primit o pasă în marginea careului, dar șutul său a trecut la mare distanță de poartă. Biceanu a avut cea mai bună șansă de gol. A șutat năpraznic de la 30 de metri, dar Iliev a reușit să rețină.

Nu i-a venit să creadă » Jucătorul de la U Cluj a văzut cartonașul roșu la două minute de la intrarea pe teren!
U Cluj - Hermannstadt

Prima fază periculoasă a reprizei a doua a venit abia în minutul 57. Adrian Bălan a fost lansat cu o minge lungă, a controlat bine și a scos la Haită, care a șutat însă departe de poartă.

Horșia, intrat în minutul 60 în locul lui Haită, a văzut cartonașul roșu după doar două minute, după un fault dur asupra lui Daniel Paraschiv.

Hermannstadt s-a aruncat apoi în atac, dar împinși de la spate de fani, clujenii au rezistat. Ba mai mult, Universitatea a deschis scorul în minutul 83, prin Briceag. Fundașul stânga a trimis cu capul sub bară, după o centrare venită de la Chipciu.

6.000 de faniau asistat la U Cluj - Hermannstadt

Clasamentul din Liga 1

U Cluj a ajuns la 14 puncte în 13 etape, urcând pe locul 12. Hermannstadt bifează a doua înfrângere la rând și rămâne cu 22 de puncte, pe locul 3.

FINAL. U Cluj - Hermannstadt 1-0

U Cluj - Hermannstadt, echipele de start:

U CLUJ: 12. Iliev -27. Chipciu, 18. Fl. Ilie, 44. Ispas, 5. Briceag - 10. Haită, 52. R. Pires, 16. I. Filip - 2. Vlădoiu, 9. Ad. Bălan, 80. Fulop
REZERVE: 33. Gorcea, 17. Pițian, 8. Remacle, 30. Horșia, 93. Thiam, 94. Bic, 97. Hofman, 98. G. Simion, 20. Purece
ANTRENOR: Eugen Neagoe

HERMANNSTADT: 31. Muțiu - 17. Butean, 5. Bejan, 4. I. Stoica, 98. R. Opruț - 14. S. Mino, 29. Biceanu - 96. Balaure,  7. P. Petrescu, 51. Oroian - 30. D. Paraschiv
REZERVE: 1. Uțiu, 6. Antoche, 11. P. Iancu, 13. A. Răuță, 18. Medina, 28. Buhăcianu, 77. Babici, 93. C. Popescu, 10. Năstăsie
ABSENȚI: Alhassan (suspendat), Issah (incert)
ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău) / Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

Schimbare totală la Hermannstadt: primă importantă dacă jucătorii bat la U Cluj