FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA

Una rece, alta caldă

Srdjan Luchin, Luchin, Poli Timişoara

Articol de GSP - Publicat luni, 08 februarie 2010 00:00

Poli a remizat, scor 1-1, cu liderul Bulgariei, Litex Loveci, după două reprize complet diferite

Timişoara e departe încă de echipa care elimina Şahtiorul anul trecut în preliminariile Ligii Campionilor, dar creşte de la meci la meci în Antalya. Aseară, timişorenii au intrat timoraţi împotriva vecinilor de la Litex Loveci, liderul la zi din prima ligă bulgară. În primul sfert de oră al meciului, elevii lui Neluţu Sabău au fost înghesuiţi în propria jumătate, dar au rezistat presiunii.

Costaricanul Parks a fost pericolul numărul 1. Mai întîi a reluat slab, din 6 metri, în braţele portarului bulgar (15), iar pe finalul reprizei (37), a trimis din foarfecă pe spate peste transversală. Bănăţenii au scăpat ca prin urechile acului de gol în prima parte, la două şuturi ale bulgarilor care au trecut milimetric pe lîngă poartă.

Eroare Supici
Repriza secundă a început la fel de prost pentru Poli, care s-a văzut condusă în minutul 48. Supici a ieşit greşit pe o centrare, iar cel mai periculos jucător al bulgarilor, francezul Niflore, a reluat cu capul în plasă. Timişoara a reacţionat rapid, şi mingea lui Goga (51) a fost scoasă de pe linia porţii. Bosniacul din poarta lui Poli şi-a recuperat greşeala de la gol şi a închis poarta în două rînduri (56, 59).
Apoi, Magera a adus egalarea, transformînd o lovitură liberă de la 23 de metri (65). Imediat după gol, timişorenii au pus stăpînire pe joc, dar ratările lui Mansour (78, 89) şi imprecizia lui Goga (87) au păstrat remiza.

Poli Timişoara - Litex Loveci 1-1
A marcat pentru Poli: Magera (65)
Poli: Supici - Bonfim, Luchin, Scutaru, Sepsi - Bourceanu, Alexa, Magera, D. Goga - Mejia, Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău. Au mai jucat: Mansour, Kozak.

Nibombe are tendinită
Pantilimon, Nibombe şi Curtean nu au jucat în amicalele suţinute ieri de Poli. Dacă în cazul lui Pantilimon a fost vorba de decizia antrenorului, ceilalţi doi nu au evoluat din cauza unor probleme medicale. Nibombe are tendinită şi va reveni la antrenamente peste două zile. În schimb, Curtean acuză o contractură şi a efectuat în ultimele zile doar alergări, separat de restul colegilor. (Dana Surulescu)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”