FOTBAL  »  Superliga  »  MECI AMICAL

Unirea Urziceni învinge cu 3-2 Dinamo Moscova, echipa de pe 3 din Rusia! ;)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 februarie 2009 00:00

Echipa clasată pe locul secund în Liga 1, Unirea Urziceni, a reuşit astăzi să răpună una dintre formaţiile puternice din campionatul Rusiei, Dinamo Moscova, scor 3-2! Elevii lui Dan Petrescu au condus la un moment cu 3-0, după reuşitele din prima repriză ale lui Cristian Dănălache ('17, '33) şi Raul Rusescu ('24).

Dinamo Moscova a revenit în repriza secundă graţie reuşitelor lui Alexandr Kerzhakov (minutul 55) şi Artur Yousupov (minutul 85). Interesant este că internaţionalul rus Alexandr Kerzhakov a marcat şi împotriva Stelei, la un meci de Cupa UEFA dispatat între "roş-albaştri" şi FC Sevilla, în februarie 2007, în şaisprezecimile competiţiei.

Dinamo Moscova a încheiat pe locul 3 campionatul precedent în Rusia, după Rubin Kazan şi CSKA Moscova. Astfel, elevii lui Andrei Kobelev au surclasat adversari puternici precum Lokomotiv Moscova, Zenit St. Petersburg sau Spartak Moscova ;) . Acest rezultat excelent al Unirii vine după o înfrîngere surprinzătoare suferită în faţa celor de la Elche, scor 1-4.

Echipa folosită de Dan Petrescu: Arlauskis - Nicu, Galamaz, B. Fernandes, Bordeanu - Todoran, Ricardo, Burns, Pădureţu - Dănălache, Rusescu. După pauză a fost rulat tot lotul.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”