FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - CFR CLUJ 1-1

NOTE GSP Cine a impresionat și cine a lăsat de dorit în Universitatea Craiova - CFR Cluj

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1 / Sursă foto: Raed Krishan (GSP) +26   FOTO
Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1 / Sursă foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 februarie 2022 07:06 / Actualizat duminica, 06 februarie 2022 10:45

CS Universitatea Craiova și CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, derby-ul etapei #24 din Liga 1. Campioana a condus aproape tot meciul, însă a fost egalată în al șaselea minut al prelungirilor, într-un final de meci care le-a provocat migrene „feroviarilor”.

Chiar dacă a obținut in-extremis un punct, Universitatea Craiova nu a satisfăcut nici de data aceasta exigențele suporterilor olteni. Asta fiindcă mulți dintre fotbaliștii experimentați ai alb-albaștrilor au fost de nerecunoscut: Pigliacelli și Mateiu au fost cei mai slabi din tabăra lui Reghecampf, ambii primind nota 4 în Gazeta Sporturilor.

Nici Elvir Koljic, golgeterul de altădată al echipei, nu a fost prea inspirat: a primit nota 5, aceeași cu care au fost notați și Papp și Screciu

Gustavo, salvatorul din prelungiri, a primit cea mai mare notă din echipa Craiovei, 7.

Discursul lui Dan Petrescu l-a iritat pe Mihai Stoica: „Incredibil! Bați câmpii! Chiar n-ai simțul ridicolului deloc?”
CSU CRAIOVA - CFR CLUJ 1-1

Camora, Omrani și Chipciu, cei mai slabi de la CFR Cluj

Nici oamenii de bază ai campioanei CFR Cluj n-au excelat pe „Ion Oblemenco”. Căpitanul Camora, eliminat spre finalul partidei, și-a expus colegii, care n-au rezistat și au primit gol la ultima fază.

Acesta a primit nota 5 din partea jurnaliștilor Gazetei, același calificativ pe care l-a primit și Omrani, doar o „umbră” aseară. Însă, cel mai slab fotbalist din echipa lui Dan Petrescu a fost Chipciu. Trimis pe teren în minutul 63, fostul jucător al lui Anderlecht mai mult și-a încurcat colegii, la final încasând nota 4.

Petrila, marcatorul golului, Graovac și Cristi Manea au fost remarcații lui CFR, toți fiind recompensați cu nota 7.

Premieră neagră pentru Dan Petrescu

Este pentru prima oară în cariera lui Dan Petrescu când antrenorul nu câștigă trei meciuri la rând în Liga 1, după ce ia gol după minutul 80.

În sezonul 2017/18, etapele 2-4 din play-off, a fost ultima dată când CFR, cu Petrescu pe bancă, nu a câștigat 3 meciuri de campionat la rând. Și atunci, tot 3 remize (FCSB, CSU Craiova, Astra).