FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FARUL 1-1

VIDEO + FOTO Și FCSB e la mâna ei după Universitatea Craiova - Farul! » Lupta la titlu, DINAMITATĂ! Noul clasament

CS Universitatea Craiova și Farul au remizat, scor 1-1, în etapa #8 din play-off. +30   FOTO

Articol de , , - Publicat sambata, 13 mai 2023 23:34 / Actualizat sambata, 13 mai 2023 23:58

CS Universitatea Craiova și Farul au remizat, scor 1-1, în etapa #8 din play-off. Liderul a evoluat o repriză întreagă în inferioritate numerică.

• Farul rămâne favorită la titlu, dar acum și FCSB, la 4 puncte distanță și cu un meci mai puțin disputat, e la mâna ei.
  • Pentru a fi matematic campioni, elevii lui Hagi au nevoie de o victorie cu FCSB.
  • Mâine avem FCSB - CFR Cluj, iar etapa viitoare Farul - FCSB.

Universitatea Craiova - Farul » Cronica din Bănie: Alibec l-a trădat pe „Rege”, dar Farul scoate un punct de titlu

Ion Oblemenco a pus Craiova pe harta fotbalului românesc, dar în ziua în care "Tunarul" ar fi împlinit 78 de ani, alb-albaștrii au jucat tare apatic, fără atitudine, departe de valorile pe care Campionul Unei Mari Iubiri le-a promovat. Universitatea Craiova este bine pregătită la imagine și marketing, la suporteri, dar jucătorii rămân restanți periodic.

CS Universitatea Craiova - Farul 1-1, comentat de Cristi Geambașu, Costin Ștucan și Remus Răureanu
CSU Craiova - Farul 1-1

Cadoul juveților pentru Hagi

Pe hârtie, dacă mai există așa ceva, cu toate că este principala favorită la titlu, Farul a plecat cu șansa secundă în meci, având în vedere câteva absențe notabile. Larie, care este mai mult decât un factor de echilibru, sau Mazilu, vivace și imprevizibil, sau Băluță, mijlocașul box-to-box cu lipici la gol. Pe lângă Mihai Popescu, Marins sau Morar.

+26 FOTO

Farul aproape nu a avut emoții în prima repriză pe arena "Ion Oblemenco". Alibec și-a dat iar în petic, cu o ratare din penalty, dar și-a revenit imediat, neacuzând șocul și a produs, practic, golul lui Mateus (24).

La faza respectivă, cei din apărarea Craiovei s-au întrecut în caraghioslâcuri. Zajkov a mermelit mingea la mijlocul terenului, Vlădoiu i-a lăsat culoarul lui Alibec, Mateus a fost singur cu poarta goală, practic, din câțiva metri.

20 de marcatoria strâns Farul în actuala ediție, după golul lui Mateus în Bănie

Perversa lui Alibec a adus Craiova la stadion

Oltenii au alergat mult și fără discernământ, un fotbal nepriceput, abia în minutul 43 venind o ocazie care să-i mai pună în pericol pe "marinari", reluarea cu capul a lui Markovic după centrarea din tușă a lui Ivan.

Ce-o fi fost în capul lui Alibec? Bine, ce-o fi în general?! În prelungirile primei părți, când totul merge bine pentru ai lui, l-a lovit în ceafă, parșivește, pe Vlădoiu. "Perversa ca pe Târgu Ocna", versiunea lui Denis-pericol.

Capricios, neînțeles, bătându-și joc de talentul lui, așa a înțeles el să-i mulțumească adversarului direct că l-a ajutat cu assist-ul la deschiderea scorului...

VIDEO. Momentul în care Denis Alibec vede „roșu” în CSU Craiova - Farul:

8 cartonașe roșiia adunat Alibec în cariera sa, în 12 sezoane

Alibec a creionat un joc teribil pentru echipa sa în partea secundă - bonus, va lipsi în decisivul cu FCSB! -, i-a adus la stadion și pe jucătorii lui Eugen Neagoe.

Au plimbat mingea de-au plictisit-o! Noroc cu VAR-ul

Logic, juveții s-au aruncat în atac încă din startul părții secunde. Numai în pielea lui Hagi să nu fii cu banca de rezerve de azi și cu perspectivele confruntării sezonului cu FCSB!

Oltenii au monopolizat balonul, un fotbal-lego, cu multe soluții ofensive, dar fără ocazii și cu centrări în pom! Oltenii din tribună ar fi vrut un fotbal mai viguros, mai ales că Hagi a cerut insistent temporizare de pe margine.

În minutul 64, oltenii s-au invitat cine să tragă decisiv la poartă, până la urmă a finalizat, fortuit, Crețu, dar Aioani a scos spectaculos cu piciorul.

Hagi a jucat în ultima jumătate de oră un 5-3-1, doar cu Sali mai stând în coasta defensivei gazdelor.

Neagoe a trimis pe teren toate săgețile, însă asediul a lăsat de dorit contra unui Farul 2 pe final de partidă. Alb-albaștrii au plimbat mingea de-au plictisit-o, dar Istvan Kovacs a semnalizat din camera VAR penalty la duelul dintre Boli și Koljic, trezindu-l și pe Chivulete cu această ocazie. Ivan (80) a tras tare și plasat, 1-1.

Aioani (88) a salvat echipa, poate și titlul, cine știe!

FINAL. CS Universitatea Craiova - Farul 1-1

• Au marcat: A. Ivan '82 - pen. / Mateus '24
  • Denis Alibec a ratat un penalty în minutul 11, a pasat decisiv la reușita lui Mateus, apoi a fost eliminat în prelungirile primei reprize, după ce l-a lovit pe Vlădoiu
  • Click AICI pentru statistici!
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • 15.726 de spectatori au fost în Bănie (număr oficial)

CS Universitatea Craiova - Farul. Echipele de start

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Mitrea, Badelj - Mateiu, Screciu - Cîmpanu, Ișfan, Ivan - Markovic
REZERVE: Lazar - Găman, Benga, Sala, Al. Crețu, Căpățînă, Roguljic, Baiaram, Koljic
ANTRENOR: Eugen Neagoe

FARUL: Aioani - Kiki, Boli, Artean, Borza - Doukoure, Nedelcu, Grameni - Mateus, Alibec, L. Munteanu
REZERVE: Buzbuchi - Sîrbu, Bîrzu, Baravykas, N. Popescu, Casap, Cojocaru, R. Dumitache, Sali
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti) / Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei), Arbitru AVAR: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)

UPDATE, ora 21:45. Atmosfera din startul jocului Universitatea Craiova - Farul

UPDATE, ora 21:30. Universitatea Craiova n-a uitat de Ion Oblemenco

Moment special înainte de startul partidei. De ziua marelui Oblemenco, Sorin Cârțu, președintele juveților, i-a oferit un tricou fiicei fostului golgheter al Băniei, Clara, prezentă la meci alături de nepoata „Tunarului” decedat la doar 51 de ani.

Pleiadă de glorii craiovene. Cârțu, Lung, Beldeanu, Donose, Ungureanu, Cristescu, Cămătaru, Adi Popescu, printre cei prezenți azi pe arena „Ion Oblemenco”.

UPDATE, ora 20:00. Suporterii Craiovei s-au strâns în Piața Unirii înaintea duelului cu Farul

UPDATE, ora 19:30. Vestiarul Universității Craiova înaintea partidei cu Farul

Vestiarul este gata și îi așteaptă pe lei! 🔥 #AziJoacaStiinta

Posted by Universitatea Craiova on Saturday, May 13, 2023

Mai multe articole de actualitate despre Craiova - Farul:

Aici s-a jucat titlul? Alibec a luat „roșu” și e OUT până la finalul campionatului!
CSU CRAIOVA - FARUL
Fază de penalty analizată 5 minute la Craiova! Decizia luată de Kovacs și Chivulete