FOTBAL  »  Superliga  »  UTA ARAD - CS MIOVENI 1-2

VIDEO + FOTO UTA Arad - CS Mioveni 1-2. Nicolae Dică, două victorii din două meciuri pe banca argeșenilor! Clasamentul ACUM

UTA Arad - CS Mioveni 1-2. Nicolae Dică, două victorii din două meciuri pe banca argeșenilor! Clasamentul ACUM +30   FOTO

Articol de , - Publicat sambata, 28 ianuarie 2023 16:30 / Actualizat sambata, 28 ianuarie 2023 16:37

CS Mioveni s-a impus pe terenul celor de la UTA Arad, scor 2-1, în runda cu numărul 23 din Superliga.

Oaspeții au deschis scorul rapid, în minutul 9. Garutti a trimis o minge lungă, peste apărarea arădenilor, Florin Iacob a ieșit complet greșit din poartă, iar defensiva lui Laszlo Balint a respins mingea la marginea careului, la Amine Benchaib, care a șutat direct în colțul lung al porții.

Gazdele au ratat o șansă bună de a marca 5 minute mai târziu. Benga a reluat cu capul, puțin pe lângă poartă, o centrare venită din lovitură de la colț.

În minutul 37, Batha a reluat o centrare venită din banda stângă, de la Hoxhallari, peste poarta lui Greab. Șapte minute mai târziu, CS Mioveni a primit un penalty, în urma faultului comis de Hoxhallari asupra lui Sno. Același Benchaib a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă și a reușit „dubla”.

+26 FOTO

În minutul 82, Stefan Milosevic a redus din diferență. Virgiliu Postolachi a reușit să scoată mingea pentru muntenegrean, care l-a învins pe Greab cu un șut din drop, din 7 metri.

S-a terminat 2-1 pentru CS Mioveni, formație care ajunge la două victorii din două meciuri cu Nicolae Dică pe banca echipei. Argeșenii continuă să fie lanterna roșie a Superligii, cu 15 puncte. UTA Arad ocupă locul 15, cu 20 de puncte.

Clasamentul în Liga 1

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Final: UTA Arad - CS Mioveni 1-2

+26 FOTO

UTA Arad - CS Mioveni, echipe de start:

UTA ARAD: Iacob - Vukcevic, Chindriș, Benga, Hoxhallari - Pop, Batha, Cascini - Keșeru, Ubbink, Postolachi
REZERVE: Balauru, Stahl, Marrone, Dobrescu, Erico, Anton, Barbosa, Milosevic, Benzar
ABSENT: Abeid (suspendat)
ANTRENOR: Laszlo Balint

CS MIOVENI: Greab - Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea - Panait, Lixandru - Antal, Benchaib, Carnat - Rusu
REZERVE: Croitoru, Brent, Balaur, Rădescu, Coșereanu, Toma, Diallo, Buziuc, Mboumbouni
ANTRENOR: Nicolae Dică

Stadion: Francisc Neuman (Arad)
Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia) / Arbitru VAR: Găman George Cătălin (Craiova), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău)

Argentinianul Bautista Cascini susține că UTA Arad nu va avea nevoie de baraj pentru a se salva de la retrogradare: „Bani sunt, hai să fie liniște!”