FOTBAL  »  Superliga  »  ATAC

Patronul CSU Craiova, acuzații grave: „Arbitrul a comis un act criminal! Pesemne că vor să rezolve campioana înainte de play-off”

Mihai Rotaru, patronul CS Universității Craiova, acuză dur arbitrajul lui Adrian Cojocaru din partida cu UTA (0-1). +33   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 19 august 2021 17:50 / Actualizat joi, 19 august 2021 18:30

Mihai Rotaru, patronul CS Universității Craiova, face praf arbitrajul lui Adrian Cojocaru din partida cu UTA (0-1).

Rezultatele rundei #5 din Liga 1

Sâmbătă, UTA a învins-o pe CSU Craiova, scor 1-0, în runda #5 din Liga 1. Rotaru, conducătorul oltenilor, îl critică dur pe „centralul” din Galați. De asemenea, acesta merge mai departe și acuză un complot.

Mihai Rotaru, patron CSU Craiova: „Arbitrajul lui Adrian Cojocaru, criminal!”

„Este un debut de sezon prost. Suntem supărați, nu am putut să batem la Arad. Dar arbitrajul a fost unul criminal! O rușine! Cojocaru a comis un act criminal! Sper să vină pe Oblemenco și să-și ceară scuze. A fost complice la agresiuni fizice.

Trebuia să acorde cartonașe roșii la intervențiile asupra lui Fedele, Bancu și Screciu, plus penalty la Baiaram. Vom avea VAR în play-off, așa știu, și, pesemne, vor să rezolve să aibă campioana un avans de 12 puncte înainte de play-off. Nu poți să-ți bați joc de noi înainte de implementarea VAR!”, a tunat Rotaru în emisiunea „Liga Digi Sport”.

Ce faze reclamă Rotaru?

1. Fedele, luat pe sus de Batha

În minutul 19, Matteo Fedele a fost faultat dur de Idriz Batha. Albanezul nu a văzut cartonașul galben.

Decizie corectă: „galben” pentru Batha, întrucât nu este vorba despre un full-contact

2. Cot în plină figură primit de Bancu

În minutul 22, la 0-0, Nicușor Bancu, fundașul stânga al oltenilor, a fost lovit cu cotul în plină figură de Roger, mijlocașul arădenilor. Cel din urmă a văzut doar cartonașul galben.

Decizia corectă: Roger trebuia eliminat

3. Intrarea violentă a lui Ioan Hora

În minutul 31, Ioan Hora l-a călcat violent pe Screciu, dar nu a fost sancționat în niciun fel de arbitru. De asemenea, atacantul arădenilor l-a lovit și în piept pe adversarul său.

Decizia corectă: „roșu” pentru Hora

4. Posibil penalty la Baiaram

În minutul 83, Baiaram a solicitat lovitură de la 11 metri după un contact în careu cu Benga.

Reluările TV nu au putut elucida faza

UTA - CSU Craiova 1-0 » Reghe, anihilat la Arad!

Meciul de la Arad s-a disputat într-o atmosferă încinsă, la care au contribuit din plin cei 9.000 de suporteri prezenți pe „Francisc Neuman”, dar și agresivitatea jucătorilor.

Markovic, titular în locul accidentatului Koljic, a irosit primele ocazii ale întâlnirii (16). Lansat excelent de Nistor, atacantul oltenilor l-a driblat pe Erico, însă a șutat apoi în Iacob. În continuare, a încercat o execuție spectaculoasă de la marginea careului. Din nou, blocat de portarul arădenilor.

UTA a replicat la jumătatea primului act, când mingea lui Hora trimisă în fața porții a fost interceptată în ultimul moment de Vînă. Altfel ar fi ajuns la Baravykas. Ulterior, Ubbink n-a cadrat o execuție din câțiva metri (25).

Markovic (33) - reluare imprecisă din careul mic - și Batha (36) - șut de la distanță, pe lângă - au mai trecut pe lângă deschiderea scorului. Tabela, nemișcată în prima repriză.

+29 FOTO

Intrările la limită și-au cunoscut apogeul în partea a doua, când Tomozei și Miculescu au părăsit terenul pe targă, după intrări dure ale oltenilor.

UTA a spart gheața în minutul 70. Marko Vukcevic, de-abia intrat pe teren, i-a așezat mingea pe cap lui Liviu Antal, iar atacantul gazdelor l-a învins pe Mirko Pigliacelli cu o lovitură de cap fabuloasă! Deși măsoară doar 1,77m, a plasat sub transversală finalizarea de la 11 metri.

Sufocată de mobilitatea trupei lui Balint, CSU Craiova a replicat mult prea timid, prin Markovic, Bancu sau Fedele.

După acest eșec, Universitatea Craiova ajunge la 3 înfrângeri în 5 partide și e pe locul 9. De partea cealaltă, UTA urcă provizoriu pe 6. Runda următoare, oltenii primesc vizita lui Gaz Metan, în vreme ce UTA va juca tot pe teren propriu, cu FC Voluntari.

7.870este media spectatorilor înregistrată de UTA în cele 3 meciuri jucate pe teren propriu în acest sezon

UPDATE FCU Craiova, două transferuri într-o zi! A semnat fotbalistul Luanei și s-a întors „fiul rătăcitor” al lui Mititelu

A scăpat de calvarul de la FCSB și a spus TOT: „E o junglă acolo” + „Patronul e nebun!”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”