FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FC ARGEȘ 0-1

Ce se întâmplă cu UTA: „Nu am nicio explicație, Argeș n-a dat niciun șut la poartă!”

FC Argeș a învins-o pe UTA, scor 1-0, în runda #17 din Liga 1. Arădenii nu înțeleg cum au pierdut azi. +31   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 27 noiembrie 2021 19:46 / Actualizat sambata, 27 noiembrie 2021 20:00

Tot ce trebuie să știi despre Liga 1

„N-am ce să le reproșez băieților. S-au luptat pentru fiecare minge, am făcut tot posibilul să ajungem în fața porții. Șansa nu prea se poate antrena”, a declarat Balint, care și-a amintit și de celelalte jocuri în care echipa lui a fost victima ghinionului:

„Mă gândesc la meciurile pe care le-am pierdut acasă. Cu CFR am pierdut după o execuție fantastică a lui Chipciu. Cu Chindia am primit gol din aut. Cu tot respectul pentru Argeș, dar azi n-au tras niciun șut pe poartă și ne-au dat gol la un corner!”.

„E clar că am făcut greșeli, dacă am pierdut meciul. Trebuie să rămânem uniți și fideli. Nu mai contează că am controlat în totalitate partida”, a mai spus Balint.

Avem ocazii, dar nu intră. Nu am nicio explicație. Dar nu trebuie să ne plângem, ci să ridicăm capul și să mergem înainte. Atmosfera e bună în vestiar, acum trebuie să fim mai uniți. La momentele grele se văd caracterele
Erico, stoper UTA

În a doua repriză și-au creat foarte multe ocazii cei de la UTA. La pauză, le-am spus jucătorilor să se aștepte la un meci de luptă, și să tratăm serios fazele fixe, pentru că ne pot aduce 3 puncte. În fotbal, dacă ești corect, roata se întoarce
Andrei Prepeliță, antrenor FC Argeș

UTA - FC Argeș 0-1. Victorie norocoasă pentru piteșteni

Arădenii au dominat categoric meciul de pe teren propriu, și-au sufocat în nenumărate rânduri adversarul, dar au cedat spre final. Rezultat nedrept după numărul de ocazii risipite de trupa lui Balint.

+27 FOTO

Ubbink a ratat prima ocazie mare a partidei: a plasat insuficient o execuție din careu, Greab a respins, apoi Miculescu a fost la un pas să introducă mingea în plasă, însă a fost încurcat de prezența promptă a lui Latovlevici (20).

În minutul 34, același Latovlevici a blocat trasorul în forță semnat de Vukcevic

I-a dat sângele după un fault dur, apoi s-a dus glonț la arbitri: „E «roșu» clar”
UTA - FC ARGEȘ

În repriza a doua, UTA s-a întrecut în ratări. Miculescu n-a reușit să transforme o situație de unu contra unu cu Greab, Erico a ratat cu poarta goală, în timp ce Dangubic a nimerit de două ori bara!

Până la urmă, a marcat FC Argeș. La prima oportunitate, Joao Miguel a reluat eficient din corner, cu capul, pentru 1-0. Scorul final de altfel al întâlnirii.