FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FC VOLUNTARI 1-1

VIDEO + FOTO UTA - FC Voluntari 1-1. Un punct din ultimele 5 meciuri! Balint nu reușește să stopeze criza de la Arad

UTA - FC Voluntari // foto: Alexandra Fechete +20   FOTO
UTA - FC Voluntari // foto: Alexandra Fechete

Articol de - Publicat duminica, 13 noiembrie 2022 17:50 / Actualizat duminica, 13 noiembrie 2022 17:50

UTA și FC Voluntari au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 18-a din Liga 1.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Primul gol la Arad a venit după doar două minute. Damașcan a profitat de bâlbâiala lui Dragoș Balauru, care nu a putut reține balonul, și a împins mingea în plasă.

UTA a egalat în minutul 13, după o fază construită în viteză: din banda dreaptă, Abeid i-a pasat lui Rareș Pop. Tânărul mijlocaș a preluat pe poziție viitoare și a continuat cu Keșeru, care a finalizat din prima, cu piciorul drept.

6.872de spectatori asistă la meci

În prima jumătate de oră, atacurile au curs la ambele porți. Pentru ilfoveni a ratat o ocazie mare Damașcan, care a trimis puțin pe lângă poartă din alunecare, iar de cealaltă parte Erico a fost blocat in-extremis de un fundaș care a respins balonul de pe linia porții. Ulterior, FC Voluntari a făcut pasul în spate, aparent mulțumită de rezultatul înregistrat în acele momente.

+16 FOTO

UTA, egal cu FC Voluntari la revenirea lui Laszlo Balint la Arad

Imediat după pauză, UTA a pus stăpânire pe joc. La al doilea meci cu Balint pe bancă în Liga 1, arădenii au căutat victoria, dar nu l-au putut învinge pe portarul Mihai Popa.

Otele, în minutele 59 și 70, a ratat două ocazii importante, în timp ce Postolachi (80) a fost blocat de același Popa, într-un duel unu contra unu, iar tabela nu a mai fost modificată.

După acest egal, UTA obține primul punct în ultimele 5 meciuri. Arădenii sunt pe locul 14, cu 17 puncte. De partea cealaltă, FC Voluntari e pe 9, cu 21 de puncte.

FINAL » UTA - FC Voluntari 1-1

UTA - FC Voluntari, echipe de start:

UTA (4-2-3-1): Baluru - Dobrescu, Erico, Benga (cpt.), Abeid - Ubbink, Batha - R. Pop, Keșeru, Otele - Postolachi
REZERVE: Fl. Iacob - Cibi, Negoescu, P. Anton, Stahl, Fl. Matei, Jobello, Șteau, Godwin
ABSENȚI: Hoxhallari, Chindriș (suspendați)
ANTRENOR: Laszlo Balint

FC VOLUNTARI (3-5-2): M. Popa - Meleke, Matricardi, Armaș (cpt.) - Marcelo, Govea, Tavares, Rața, Aliji - Nemec, Damașcan
REZERVE: J. Fernandez - Al. Vlad, C. Achim, Andres, C. Costin, Robert Popescu, Răduț, Merloi, D. Florea
ABSENȚI: Droppa, Ricardinho (accidentați)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa)