FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FCSB

UTA - FCSB 0-1 » Moruțan aduce victoria la Arad! Cascadă de ocazii și eliminare cu scandal

UTA - FCSB +25   FOTO
UTA - FCSB

Articol de , - Publicat sambata, 13 martie 2021 22:12

FCSB a câștigat Arad, scor 1-0 cu UTA. Olimpiu Moruțan (21 de ani) a adus victoria roș-albaștrilor.

Începutul de meci a fost echilibrat, oaspeților fiindu-le greu să găsească culoare spre poarta adversă. Prima ocazie importantă de gol a venit în minutul 34, când Tănase a scăpat singur în banda stângă. Șutul decarului de la FCSB a fost însă foarte slab, iar mingea s-a dus mult pe lângă poartă.

Atenția lui Balauru a fost testată și de Florinel Coman în minutul 38, dar șutul lui „Mbappe” din afara careului a fost reținut fără probleme.

Olimpiu Moruțan, gol cu capul

Olimpiu Moruțan a deschis scorul în minutul 40. Centrarea lui Risto Radunovic a fost prelungită pe spate de Florinel Coman, iar balonul a ajuns la Olimpiu Moruțan, care a trimis imparabil cu capul.

Meciul a devenit mult mai ușor pentru oaspeți din minutul 43, când Damian Isac a fost eliminat de „centralul” Horațiu Feșnic, care i-a acordat al doilea cartonaș galben, iar gazdele au protestat vehement. Dinspre banca UTA-ei au fost rostite cuvintele: „Vă bateți joc de noi, băi! Nu se poate așa ceva!”.

Un minut mai târziu, Florinel Coman a lovit bara cu un șut din interiorul careului, iar FCSB a început a doua parte așa cum a încheiat-o pe prima, în atac.

+21 FOTO

FCSB, ratări pe bandă rulantă

Intrat la pauză, Andrei Istrate a avut o ocazie importantă în minutul 47. Șutul tânărului atacant a fost parat de Balauru. Tănase a avut șansa de a majora avantajul oaspeților în minutul 54, dar a ratat dintr-o poziție ideală.

Istrate a fost autorul unei alte ratări importante în minutul 62. Atacantul a primit mingea de la Coman, s-a întors, dar a șutat peste poartă din doar 6 metri. Până la final, Tănase, Olaru și Coman au ratat alte ocazii importante, prin care FCSB s-ar fi putut desprinde de UTA.

UTA a fost aproape să dea lovitura în prelungiri, când lovitura de cap a lui David Miculescu l-a pus în dificultate pe Andrei Vlad! Portarul oaspeților a respins cu greu.

Clasament Liga 1:

FCSB rămâne prima în Liga 1 și ajunge la 60 de puncte, 3 peste CFR Cluj, care va juca duminică cu Poli Iași. Și UTA își păstrează poziția, 9. Arădenii rămân la 4 puncte în spatele locurilor de play-off.

UTA - FCSB 0-1

UTA - FCSB, echipe de start:

UTA: Balauru - Peteleu, Erico, F. Ilie, Shliakov - Antal, Isac, Vorobjovas, D. Rusu - Roger - Hora
Rezerve: Iacob, Tomozei, Benga, Roșu, Albu, Miculescu, Voinea, Rus, Ad. Petre
Antrenor: Laszlo Balint

FCSB: Vlad - Crețu, I. Cristea, Miron, Radunovic - Vînă, Ov. Popescu, Olaru - Moruțan, Fl. Tănase, Coman
Rezerve: Straton, Panțîru, Haruț, Perianu, Musi, Ciuciulete, Istrate
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: „Francisc Neuman”, Arad
Arbitru: Horațiu Feșnic / A1: Alexandru Cerei, A2: Mihai Marica

FOTO El e singurul „supraviețuitor” de la ultimul meci UTA - FCSB jucat la Arad » Cum arătau echipele atunci

FOTO Mesaj provocator al ultrașilor de la Arad, înainte de meciul UTA-ei cu FCSB și de CSA Steaua - FCSB 2

Mutare-surpriză înainte de CSA Steaua - FCSB 2! Un fotbalist de la prima echipă va sta pe banca formației lui Gigi Becali