FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - SEPSI 2-1

Ronald Niczuly, după ce Sepsi a pierdut cu UTA: „Karma s-a întors împotriva noastră”

UTA a învins-o pe Sepsi, scor 2-1, în runda #23 din Superliga. Ronald Niczuly, portarul covăsnenilor consideră că echipa lui a avut ghinion în acest meci.

Articol de - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 15:57 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 19:02

UTA a învins-o pe Sepsi, scor 2-1, în runda #23 din Superliga. Ronald Niczuly, portarul covăsnenilor, consideră că echipa lui a avut ghinion în acest meci.

Reveniți pe propriul stadion după o pauză de 4 luni, arădenii s-au impus prin golurile marcate de Omondi ('35) și Rodrigues ('50). Sepsi a redus din diferență în minutul 84, când Marius Ștefănescu a marcat din penalty. Covăsnenii au presat pe final, dar nu au reușit egalarea.

E sigur: Andrea Compagno pleacă de la FCSB!
FCSB

Ronald Niczuly admite că Sepsi a făcut un meci slab, dar consideră că ghinionul a jucat un rol important în această partidă.

Ronald Niczuly, după ce Sepsi a fost învinsă de UTA: „Unul dintre cele mai slabe meciuri pe care le-am făcut”

„A fost un joc pe care trebuie să îl uităm cât mai repede. Unul dintre cele mai slabe meciuri pe care le-am făcut. Cei de la UTA au înscris un gol norocos în minutul 36, un gol «marca Inzaghi». Ne-a dereglat puțin acel gol, nici până atunci nu jucaserăm foarte bine, dar după gol au prins curaj și jocul nostru a scăzut din ce în ce mai tare.

Se întâmplă la fotbal, karma s-a întors prea repede împotriva noastră. Contra Iașiului am înscris noi prin două șuturi deviate, două autogoluri. Trebuie să uităm cât mai repede acest meci!

Urmează o partidă foarte dificilă cu Craiova, suntem obligați să obținem puncte pentru a ne îndeplini principalul obiectiv, acela de a intra în play-off. Nu ne-a ieșit absolut nimic. Nu acesta este jocul nostru. Sperăm să ne revenim repede pentru că avem nevoie de puncte” a spus Ronald Niczuly, pentru Prima Sport.

Match Quiz Dinamo - Rapid
Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Dinamo - Rapid și câștigă premiile puse în joc.

E meritată victoria lor, nu am intrat bine în meci. Trebuie să învățăm, să nu mai pățim la fel data viitoare! Am pierdut și la mijlocul terenului mingea, au avut contraatacuri de calitate. Am vorbit cu jucătorii despre asta, dar să le oferi contraatacuri așa ușor parcă e prea mult. Un meci trăiește din greșeli, noi am făcut mai multe decât adversarul. Au fost erori pe care trebuie să le eliminăm, nu poți câștiga așa.
- Bernd Storck, antrenor Sepsi

Fostul dinamovist deplânge situația în care au ajuns „câinii”: „Distanța este destul de mare”
DINAMO
Antrenorul de la FCSB, despre Jurgen Klopp: „Eu sunt exact opusul”
FCSB

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”