FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - RAPID

Valeriu Iftime acuză: „O rușine mare ce a făcut!” » Le-a comparat pe Rapid, Craiova, Dinamo și a dat verdictul

Valeriu Iftime/ foto: Facebook @Valeriu Iftime
Valeriu Iftime/ foto: Facebook @Valeriu Iftime

Articol de - Publicat luni, 08 decembrie 2025 23:18 / Actualizat marti, 09 decembrie 2025 09:19

Botoșani - Rapid 0-0. Valeriu Iftime, patronul gazdelor, a intrat în direct și a criticat arbitrajul, apoi a atacat echipa adversă.

Președintele Consiliului Județean Botoșani a criticat maniera de arbitraj a lui Horațiu Feșnic. Valeriu Iftime a acuzat o fază din prelungiri, când Miron a primit o minge în flancul stâng al atacului, fiind surprins în ofensivă după un corner, iar Feșnic ar fi dat ofsaid fără să îl consulte pe asistent.

Apoi, patronul lui FC Botoșani a comparat-o pe Rapid cu Dinamo și Universitatea Craiova, spunând că giuleștenii sunt mult sub cele două echipe.

Valeriu Iftime: „E o rușine ce a făcut arbitrul! Rapid e sub Craiova și Dinamo, mă așteptam să mă domine”

„Putea să fie și mai rău. Tot voiam să văd o echipă care ne subordonează, nu e așa?, noi suntem o echipă de play-off. Improvizația asta cu junior vârf de atac s-a văzut. O echipă bună, am o temere că arbitrul a fost puțin incorect. Sunt 2-3 faze... Calcă pe cineva și dă galben, calcă jucător de la noi și nu dă nimic. Mi se pare de o rușine mare să dai ofsaid la Miron.

A fost și la limita unui penalty la Mailat. Se dădea 11 metri în mod normal în Liga 1. Rapid nu e mai bun decât Dinamo sau Craiova. Mailat i-a luat fața și a fost ținut. La ofsaid mă refer la faza cu Miron, nu am mai văzut să dea centralul ofsaid fără să ridice asistentul fanionul. E rușine!

Suntem de play-off. Mă gândeam că echipele mari, tip Rapid, Craiova și Dinamo, vin la tine și te subordonează. Au avut o ocazie mare, la Petrila, dar acolo putea să fie și ofsaid. Koljic a influențat faza, fiind în ofsaid.

Craiova e mai bună decât Rapid. A avut niște ocazii mari, dar eu am portar, Botoșani are portar. Luăm puține goluri, asta spune multe. Rapid trebuia să atace, nu să vină să joace pe contraatac. O echipă bună atacă. Mi se pare că Rapid a fost subțire. Față de Dinamo, de exemplu.

Rapid nu poate mai mult de atât. Noi am fost foarte agresivi și le-am luat mingea, dar fără vârf de atac a fost foarte greu. Cu Kovtalyuk, poate altfel era”, a declarat Valeriu Iftime, la „Digi Sport Special”.

Eu mi-aș dori-o pe FCSB în play-off, că aduce spectatori. Am o rețetă formidabilă la bilete. Între noi fie vorba, FCSB e echipă bună. Dacă își pune și antrenor acolo, face echipă bună. Eu i-aș pune un grup de antrenori.

Eu vreau să văd o echipă bună care să mă domine, dar nu există echipe care să mă domine. Noi am avut ghinion fantastic cu Farul. La Petrolul am avut 11 metri și Mitrov era îndrăgostit în momentul loviturii.

- Valeriu Iftime, patron Botoșani

Clasamentul din Superliga

Citește și:
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (20)
chepandy777
chepandy777  •  09 Decembrie 2025, 18:53

Asta deja se umfla in pene. Mai nene, nu intrati in play-off, stai linistit.

alessyo49
alessyo49  •  09 Decembrie 2025, 17:29

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

kirykiry_1
kirykiry_1  •  09 Decembrie 2025, 15:29

A luat-o pe aratura și moldoveanul asta

Vezi toate comentariile (20)
Comentează
Close