FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAŞI - RAPID 0-1

VIDEO Asediaţi timp de 90 de minute, giuleştenii au obţinut eroic victoria » CSMS Iaşi - Rapid 0-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 februarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 23 februarie 2013 21:52

Rapid a învins cu 1-0 la Iaşi, graţie autogolului "reuşit" de Al. Creţu în minutul 4. Giuleştenii au fost dominaţi clar pe întreaga durată a meciului şi au avut în portarul Pecanha eroul partidei.

VIDEO Vezi AICI golul

Rapid a avut un început de meci norocos. Al. Creţu a deviat în proprie poartă un şut-centrare şi giuleştenii se vedeau în avantaj încă din start(4).

Jucătorii lui Rada s-au aşezat imediat pentru a apăra avantaju, incapabili să se mai apropie periculos de poartă. Şi a urmat un continuu asediu la poarta lui Pecanha. Doar lipsa de eficienţă a lui Herghelegiu, Creţu sau Straton, ultimul cu un şut în bară (24), a permis oaspeţilor să intre la pauză în avantaj.

Asediul a continuat şi în repriza secundă. Jocul s-a desfăşurat aproape numai în jumătatea rapidiştilor. Cu un Pecanha în mare formă, dar beneficiind şi de lipsa de inspiraţie la finalizare ale gazdelor, giuleştenii au păstrat eroic avantajul şi au obţinut prima victorie din 2013.