FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC BOTOȘANI 1-0

VIDEO Astra cîștigă la limită cu FC Botoșani, scor 1-0, și revine pe primul loc în Liga 1

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 septembrie 2015 18:33

Astra a învins pe propriul teren pe FC Botoșani, scor 1-0, într-un meci din etapa a 12-a din Liga 1, după un gol marcat din penalty.

Vezi meciul în format liveTEXT

ASTRA - FC BOTOȘANI 1-0
A marcat:
Alibec '15 p.
Cartonaș roșu: Cabrera '14

Vezi VIDEO cu golul partidei

Giurgiuvenii au început meciul cum nu se putea mai bine pentru ei și din minutul 15 conduceau cu 1-0 după golul din lovitură de pedeapsă marcat de Alibec. Cabrera a fost cel care l-a faultat în careu pe Queiros, fotbalistul moldovenilor a văzut direct cartonașul roșu.

Trupa lui Șumudică a mai avut o ocazie mare prin Enache, care, în minutul 21, a scăpat singur cu portaru, dar și-a făcut preluarea prea în lateral și șutul său a fost blocat de Iliev.

Antrenorul Astrei însă nu se va putea baza în următoarea etapă cu Dinamo pe Denis Alibec, care a fost avertizat de arbitrul partidei și a ajuns la 4 cartonașe galbene în acest sezon.

După această etapă, Astra a revenit pe prima poziție a clasamentului, cu 24 de puncte, urmată de Viitorul la o lungime în spate. FC Botoșani rămîne pe locul 12, cu 8 puncte.

Echipele de start:

Astra: S. Lung jr. - Queiros, Oros, V. Găman, J. Morais - Lovin - Enache, Boldrin, Boubacar, De Amorim - Alibec
Rezerve: Gavrilaș, Budescu, Florea, Geraldo, Stan, Teixeira, Dandea

FC Botoșani: Iliev - Patache, Fl. Plămadă, A. Miron, Dimitrov - Cabrera, Cucu, Vașvari, Martinus - Batin, D. Roman
Rezerve: Pleșca, Brata, Hadnagy, R. Costin, Popovici, Fulop, Ivanovici

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”