FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - VIITORUL 3-1

VIDEO Astra continuă să uimească Liga 1 » Giurgiuvenii au învins categoric campioana României, 3-1, și au urcat pe podium

Articol de GSP - Publicat luni, 18 septembrie 2017 17:01

Astra a continuat și în această seară parcursul excelent din noul sezon. Într-un duel al ultimelor două campioane din Liga 1, giurgiuvenii au învins-o pe Viitorul, scor 3-1, după un meci extrem de spectaculos.

Viitorul a fost aproape să deschidă scorul în minutul 8 în urma unui contraatac fulger. Eric l-a lansat precis pe Țucudean, atacantul a preluat elegant, dar finalizarea sa s-a oprit în bara porții lui Iliev.

Peste doar opt minute, Astra a deschis scorul, speculând o eroare a lui Horj. Balaure a avansat către poartă și a finalizat cu mult calm, ajungând la cel de-al cincilea gol stagional.

Campioana a egalt în minutul 37, după ce tânărul Andrei Ciobanu (19 ani) a executat maiestuos o lovitură liberă de la 24 de metri.

Imediat după pauză, Alexandru Ioniță II a dus-o pe Astra în avantaj după un gol de toată frumusețea. Acesta a luat o acțiune pe cont propriu, a scos doi jucători ai Viitorului din joc și l-a învins pe Râmniceanu cu un șut superb.

Ultimul gol al partidei a venit în minutul 86, camerunezul Anatole Abang marcând primul său gol de la venirea la Astra. Africanul a pătruns superb prin apărarea campioanei, l-a driblat și pe Râmniceanu, și a înscris printr-un șut în forță.

În urma victoriei, Astra Giurgiu a urcat pe locul trei, cu 21 de puncte, egalând-o astfel pe FCSB. De partea cealaltă, Viitorul se află pe locul 10, cu 11 puncte.

Astra Giurgiu - Viitorul 3-1
Au marcat: Balaure '16, Ioniță II '48, Abang '86 / A. Ciobanu '37