Alte știri din fotbal
Chindia Târgoviște și-a adus antrenor cu nume, după ce varianta Oprița a picat: „Bine ai venit!”
0
Toate declarațiile lui Burleanu, după Comitetul Executiv: „Doar cluburile de drept privat mai pot participa în play-off. Decizie în unanimitate”
1
Recidivistul Bergodi și-a aflat pedeapsa, după scandalul-monstru cu Dinamo
1
Orlando Nicoară, directorul general EAD, se ia de primarul Ciucu: „A pierdut 500.000 de euro”
3
Știri din fotbal internațional
Cazul Alvarez, replicat în Serie A » Colegul lui Drăgușin refuză să se antreneze, forțând transferul la Fiorentina!
0
Real Madrid - Real Sociedad » Revenirea lui Mourinho pe „Bernabeu”: echipele probabile
1
Înlocuitorul lui Rodri, prezentat oficial la Manchester City » A costat 100 de milioane de euro la 18 ani
0
„E ca o scenă din The Office” » Șeful Fiorentinei a luat cuvântul în mijlocul fanilor și a făcut valuri: „Videoclipul secolului”
0
Lifestyle
Au semnat actele pentru stadionul de 115 milioane de euro din România: „În sfârșit!”
6
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
3
Artista faimoasă din România a cântat imnul echipei la meciul din Superligă: „Am avut emoții uriașe!”
0
„Tigroaica” Zoe a plecat în vacanță fără starul de la Mondial și a atras toate privirile: și-a etalat toate tatuajele
0
Prețuri carburanți, miercuri, 26 august 2026. Cât costă un litru de benzină ...
Libertatea
Mitul chinezilor rapizi și harnici, spulberat în România. Întârzieri majore ...
Adevărul
Nicolae Dobrin, primul rege al fotbalului românesc! „Magul din Trivale” ar ...
GSP SPECIAL
Momentul în care drona de pe plaja din Olimp a fost detonată chiar printre ...
Libertatea
evident deci ca aceasta problema e inexistenta : cei in cauza au calitatea procesuala penala pasiva, deci pot fi trasi la raspundere penala DACA EXISTA PROBE ALE INFRACTIUNII DE MITA. aici e necesara o minidistinctie : probele sunt si ele clare, declaratii, interceptari audio video, corpul delict. si acum revenim la problema esentiala : e vorba de o fapta licita sau nu ? becali a sustinut mereu ca e vb de premiere, o gramada de lume, mai putin pregatita juridic inclina sa creada asa ceva. e insa profund eronat : regulamentele de fotbal din Ro nu prevedeau si nu prevad premierea, dimpotriva incrimineaza asa ceva. iar esentialul e ca steaua nu poate fi sanctionata.
Cu mica mare precizare DACA ISI INCALCA ATRIBUTIILE DE SERVICIU! Sa castige un meci e atributia fotbalistului deci premierea (in sens pozitiv nu sa stea capra) nu e MITA! QED!
sau mai multi rromi :)))))))
Deci fotbalistul poate ca e functionar dar nu e in niciun caz FUNCTIONAR PUBLIC, nu?
... e e clara. cu alte cuvinte, infractiunea de mita (luare/dare) poate fi savrasita la fel de bine fie de un functionar public "stricto sensu", adica de un angajat cu acest statut, in slujba unei unitati administrative la fel de "stricto sensu", dar si de orice alt salariat aflat in slujba altei persoane juridice decat unitatile administrativ teritoriale, fie ele publice (regii autonome, societati cu capital mixt), fie private. in cazul de fata, fotbalistii si oficialii unei echipe de fotbal au calitatea de salariati, la care se refera art. 147 alin 2 C. pen, fiind asimilati de legiuitor functionarilor publici, stricto sensu.
art 145 C. pen. Art. 147 Funcţionar public şi funcţionar Alin 1 - Prin funcţionar public se înţelege orice persoană care exercită permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost învestită, o însărcinare de orice natură, retribuită sau nu, în serviciul unei unităţi dintre cele la care se referă art. 145. Alin 2 - Prin funcţionar se înţelege persoana menţionată în alin. 1, precum şi ORICE SALARIAT care exercită o însărcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevăzute în acel alineat. ___ ne intereseaza art. 147 alin 2 C. pen, iar sublinierea imi apartine. sintagma "orice salariat" "in serviciul unei alte persoane juridice" e
Noi am jucat doua finale de LC dintre care una castigata! Asa ca mai usor cu ce a facut CFR-ul ca nici daca va mai nasteti odata nu ajungeti la performantele noastre!
bun ,bun ,ca recunoastem sau nu punctele raman ! si ce ati castigat?:)) nimic!
amigos, tot aici sunteti ? pai, asteptati degeaba... voi si insiderii gesepeului... ahtiatilor..)) pronuntarea e pe 4 iunie, ora 13..))
Cine este acest clovn becali. Un papagal olimpic care se da mare credincios, face donatii exorbitante la biserica si la cersatorii stransi la usa lui. Daca te uiti atent la el vezi ca nu are nimic sfant in el. E pur si simplu un fanfaron care se sterge cu cele 10 porunci la fund in timp ce face donatii catre casa de afaceri numita Biserica Ortodoxa Romana. DE ce nu a declarat la primul termen ce a declarat azi? Minciuna e un pacat fundamental.... Acum, spasit si cu frica in oase, de o prelungire a pedepsei, toarna tot ca sifonul pe care il are in slujaba sectoristul meu din Salajan
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.