FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VIITORUL 2-1

VIDEO Dinamo a rupt blestemul și a învins Viitorul, scor 2-1 » Hanca, omul meciului

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 aprilie 2017 22:25

Dinamo a învins-o pe Viitorul, scor 2-1, în cea de-a șasea etapă din play-off și astfel a rupt blestemul meciurilor fără victorie pe teren propriu în fața formației lui Hagi.

"Câinii" au început mai tare și Rivaldinho a ratat prima șansă de gol după 13 minute, când a șutat pe lângă poarta lui Rîmniceanu de la 16 metri.

După pauză, elevii lui Hagi au ieșit mai hotărâți și Ganea și-a trecut în cont o ocazie importantă după un șut puternic din afara careului respins în corner de Cerniauskas.

Dinamo a deschis scorul în minutul 68, când Steliano Filip a centrat de pe stânga, Rivaldinho a sărit peste minge, iar Hanca a finalizat cu un șut la colțul lung.

Același Hanca a majorat diferența șase minute mai târziu, după o execuție cu călcâiul din careul mic.

Viitorul a marcat în minutul 77 prin George Țucudean, care a profitat de faptul că Dielna a fost foarte lent.

După 6 etape scurse din play-off, Dinamo ocupă locul 3, cu 32 de puncte, în timp ce Viitorul e pe poziția a doua, la două lungimi peste formația alb-roșie. Lider e FCSB, care are 36 de puncte și un meci în minus.

DINAMO - VIITORUL 2-1 VIDEO / TEXT
Au marcat: Hanca 68, 74 / Țucudean 77

3116suporteri au fost prezenți în Ștefan cel Mare

Dinamo: Cerniauskas – Romera, Nedelcearu, Dielna, Filip – Mahlangu, Nistor – Hanca, Rivaldinho, Palici (cpt) – Nemec
Antrenor: Cosmin Contra
Rezerve: Penedo - Busuladzic, Bawab, Oliva, P. Petre, Spătaru, Marici

Viitorul: Rîmniceanu – S. Rădoi, Țîru (cpt), Boli, Cr. Ganea – N. Roșu, Nedelcu, Casap – A. Chițu, Morar, Purece
Antrenor: Gheorghe Hagi
Rezerve: Buzbuchi – D. Dumitrescu, Fl. Coman, G. Iancu, Țucudean, Vînă, Hodorogea

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca) / Asistent 1: Vasile Marinescu (Bucureşti) / Asistent 2: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)  Rezerva: Andrei Chivulete (Bucureşti) / Observator LPF: Cătălin Popa (Vaslui) / Observator CCA: Irina Mîrț (Bucureşti)

În turul play-off-ului, cele două formații au terminat la egalitate, scor 0-0.