Articol de GSP - Publicat joi, 01 august 2019 11:58
Alin Simota, fostul patron de la Jiul Petroșani din perioada 1999-2012, a dezvăluit la GSP Live că a făcut compromisuri pentru a ajuta echipa să promoveze.
„Când am promovat în Liga 1 am simțit că trebuie să fim lângă jucători și să-i ajutăm, că altfel lucrau acele «indirecte», cum li se spunea meciurilor aranjate. Contracandidații noștri nu stăteau cu mâinile în sân, pentru că și ei investiseră.
În ultimele meciuri am făcut tot ce se putea pentru a nu pierde, am acceptat niște lucruri pentru promovare ... Înțelegeți ce vreți. Erau lucruri care se întâmplau. Puteau fi bani sau influențe politice”, a dezvăluit Simota la GSP Live.
Jiul Petroșani a promovat ultima dată în Liga 1 în anul 2005 și a retrogradat doi ani mai târziu.
Vezi și:
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial
Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani