FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - ASA TG. MUREȘ 1-1

VIDEO » FC Voluntari - ASA Tg. Mureș 1-1 și Astra coboară pe locul 12!

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 octombrie 2016 10:13

FC Voluntari și ASA Târgu Mureș au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat în etapa a 12-a a Ligii 1.

FC Voluntari - ASA Tg. Mureș 1-1
Au marcat:
Adi Bălan 36'/ Morar 47'  - VIDEO

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Florin Cernat, al cărui șut de la marginea careului a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Mingote. ASA a replicat prin Surdu, care a trimis însă în brațele lui Balauru la capătul unei acțiuni individuale.

Ilfovenii au deschis scorul cu aproximativ zece minute înainte de pauză, prin Bălan. Atacantul celor de la Voluntari a executat excelent o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri și l-a lăsat fără reacție pe Mingote.

Chiar în minutele de final ale primei reprize, ASA ar fi putut restabili egalitatea, dar Vlad Morar a trimis în bara transversală din lovitură liberă. Același Morar s-a revanșat imediat după pauză, când l-a învins pe Balauru tot în urma unei lovituri libere.

Voluntari a ratat o ocazie mare de a marca în minutul 66. Bălan a fost găsit excelent de pasa lui Cernat și a scăpat singur cu portarul, dar a șutat pe direcția acestuia, iar Mingote a reușit să respingă.

După acest meci, ASA rămâne în continuare pe penultima poziție, cu un punct, în timp ce FC Voluntari se află pe locul zece, cu 12 puncte.

Echipele de start:

FC Voluntari: Balauru - Coman, Balaur, Maftei, Acsinte - Novac, Cernat, Lazăr, Marinescu - Bălan, Voduț
Rezerve: Petrariu, Filipov, Hrvoje, Lungu, Tăbăcariu, Deac, Căpățână

ASA: Mingote - G. Matei, Dobrosavlevici, Cordoș, Mendy - Candrea, G. Mureșan, Ursu - Surdu, Zicu, Morar
Rezerve: Viciu, Ciolacu, Rus, Ioniță, Deaconu, Iacobovici, Netzer