FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - POLI IAȘI 2-0

VIDEO+FOTO » CSU Craiova urcă lângă Steaua în Liga 1 după victoria cu Poli Iași, scor 2-0

Articol de GSP - Publicat luni, 15 august 2016 16:50

CSU Craiova a câștigat meciul de pe teren propriu din etapa a patra cu Poli Iași, scor 2-0.

CSU CRAIOVA - POLI IAȘI 2-0 (VIDEO) / (TEXT)
Au marcat: Kay 42, Ivan 86
A ratat penalty: Rocha 75

Oltenii au deschis scorul înaintea pauzeiprin Kay. Fundașul gazdelor a reluat cu capul din 8 metri. În partea a doua, ieșenii au încercat egalarea, dar centrarea lui Roman n-a ajuns la Vasile Gheorghe, fiind respinsă în corner de Vătăjelu.

Cu un sfert de oră înainte de final, Nuno Rocha ratează șansa majorării diferenței după ce penalty-ul executat de el e apărat de Grahovac. În minutul 86, Andrei Ivan a stabilit scorul final după ce a scăpat singur spre poarta ieșenilor.

Formația lui Mulțescu a urcat pe poziția secundă în Liga 1, cu 9 puncte din 4 meciuri la egalitate cu liderul Steaua care are un meci în minus, în timp ce Poli Iași are 6 puncte.

Echipele de start:

CSU Craiova: Calancea - Popov, Da Graca, Acka, Vătăjelu - Nuno Rocha, Zlatinski, Băluță - Ivan, Rambe, Măzărache
Rezerve: Popescu, Madson, Manea, Bancu, Dumitraș, Gustavo Vagenin, Surugiu

Poli Iași: Grahovac - I. Voicu, Ov. Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu - Ciucur, Mitici, Târșă, Bole - V. Gheorghe, A. Cristea
Rezerve: Caparco, Ciucă, Piccioni, Bădic, D. Roman, Ștefănescu, Daisuke Sato

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”