FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - CFR CLUJ 0-5

VIDEO&FOTO Înotînd spre titlu » CFR Cluj s-a impus cu 5-0 la Mioveni şi e la 3 puncte de trofeu

Articol de GSP - Publicat marti, 15 mai 2012 00:00 / Actualizat marti, 15 mai 2012 23:59

CFR Cluj a avut emoţii numai 29 de minute la Mioveni. Ardelenii nu au fost prea afectaţi de terenul îmbibat cu apă, impunîndu-se cu un categoric 5-0.

VEZI AICI GOLURILE!

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Apa de pe gazon le-a dat mari bătăi de cap argeşenilor. Cu o oră înainte de meci terenul era plin de apă, dar organizatorii au avut noroc. Ploaia s-a oprit înainte de startul partidei, iar arbitrul Robert Dumitru a amînat debutul cu 15 minute pentru ca apa să fe eliminată de pe teren.

După ce au plimbat balonul între cele două careuri, oaspeţii au dat lovitura pe o neatenţie a apărării argeşenilor. Rui Pedro a pătruns excelent în careu în minutul 29, centrîndu-i perfect lui Kapetanos în careul de 6 metri. Al doilea gol a picat la cîteva zeci de secunde. Iordache şi Cobrea s-au invitat reciproc la un balon oprit într-o baltă, iar Sougou a profitat de neatenţia lor. Kaptetanos avea să reuşească dubla înainte de pauză cu o nouă lovitură de cap.

În repriza a doua, Maftei şi-a pus numele pe tabela marcatorilor pentru a doua etapă la rînd, reluînd în plasă un balon din 6 metri (61). Sougou a închis tabela în minutul 67, transformînd un penalty.

CFR revine pe primul loc şi mai are nevoie de numai 3 puncte pentru a-şi asigura titlul de campioană.

Echipele de start:
CS Mioveni: Cobrea - Voicu, Olteanu, Iordache, Stoica, Baicu - Enache, Săndulescu, Naidin, Coşereanu - Năstăsie
Rezerve: Popescu, Barbu, Crăciun, Miulescu, Voiculeţ, Neaga, Ayza
CFR Cluj: Beto - Nuno Diogo, Maftei, Piccolo, Panin - Mureşan, Godemeche - Sougou, Rui Pedro, Nicoară - Kapetanos
Rezerve: Stăncioiu, Lionn, Sare, De zerbi, Bastos, Hora, Vranjes