FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - CFR CLUJ 4-0

VIDEO+FOTO Măcelăriţi! » Elevii anonimului Moşteanu au umilit CFR Cluj, Vasluiul impunîndu-se cu un categoric 4-0

Articol de - Publicat marti, 06 august 2013 00:00 / Actualizat marti, 06 august 2013 09:15

CFR Cluj s-a predat la Vaslui, după o primă repriză în care numai norocul ardelenilor a făcut ca scorul să fie doar 4-0

Imediat după plecarea lui Ilie Stan, moldovenii au făcut una dintre cele mai bune reprize de cînd se află în Liga 1 şi CFR-ul o primă parte de un penibil cum rar ţi-e dat să vezi. Formaţia lui Rednic, la modul în care a arătat, a semănat cu o echipă de cartier: o "mînă" de băieţi care se mai adună, din cînd în cînd, să mai joace cîte o "miuţă", seara, după ce se întorc de la serviciu.

Click aici pentru VIDEO şi FOTO!

Pe lîngă ridicolul mod în care s-au prezentat ardelenii: fără chef, fără idei şi cu greşeli enorme în toate compartimentele, vasluienii i-au luat la joc şi nu i-au scos din pumni pînă la pauză. Celeban, în minutul 4, Antal, în 6 şi 24, şi Caue, în 33, i-au ciomăgit pe bieţii ardeleni. Şi scorul putea fi mai mare dacă bara lui Lovrecici, şutul sub transversală al lui Sînmărtean sau ocazia cu poarta goală a lui Antal se transformau în gol.

Starul moldovenilor a fost polonezul Wilk, care a pasat decisiv la cele două reuşite ale lui Antal şi i-a "făcut otită" lui Velayos prin nenumăratele curse pe care le-a avut în partea stîngă.

În repriza a doua s-au mai văzut cîteva tentative de gol ale celor de la CFR, cea mai importantă fază fiind o bară a lui Ogbu. Forma bună nu l-a ţinut mult pe nigerian, acesta căzînd iar în nota echipei şi fiind eliminat, pentru un cot aplicat lui Viveiros.
Cu două puncte în trei meciuri, CFR-ul reprezintă marea deziluzie a campionatului şi se situează pe locul 13, sub trei nou-promovate: ACS Poli, Săgeata şi Botoşani.