FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - VIITORUL 3-0

VIDEO+FOTO Succes lejer » Steaua n-a avut nicio problemă cu Viitorul, 3-0, și așteaptă un pas greșit al Astrei

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 aprilie 2016 22:21

Steaua a câștigat pe teren propriu în fața Viitorului, scor 3-0, într-un meci din etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1.

Vezi meciul liveTEXT

STEAUA - VIITORUL 3-0
AU marcat:
Varela 2, Chipciu 28, Tade 67 (VIDEO)

Roș-albaștrii au început cum nu se putea mai bine pentru ei, marcând încă din minutul 2, după lovitura de cap a lui Varela dintr-un corner executat de Hamroun.

În minutul 28, Chipciu a dublat avantajul campioanei României cu un șut din careu, după o pasă tot din gheata lui Hamroun. Șeptarul roș-albaștrilor a ieșit în minutul 34, când s-a accidentat și a fost înlocuit cu Tade. (DETALII

La începutul reprizei secunde, Vlad Rusu a văzut direct cartonașul roșu pentru un cot aplicat lui Varela. Atacantul abia intrase la pauză în locul lui Chițu.

Scorul final a fost stabilit în minutul 67, când Enache a șutat, portarul Buzbuchi a deviat, unul dintre fundașii Viitorului a respins greșit, iar Tade a împins mingea în poartă.

Steaua rămâne pe poziția secundă în play-off, cu 39 de puncte, la 3 lungimi în spatele liderului care are un meci mai puțin. Viitorul rămâne pe 5, cu 25 de puncte.

Pentru Steaua în campionat urmează meciurile cu Pandurii, acasă, și ASA Târgu Mureș, în deplasare. Astra mai are de jucat luni cu ASA, în deplasare, apoi cu Dinamo, la Giurgiu, și în ultima etapă merg la Târgu Jiu.

3420
de suporteri au asistat la partida de pe Arena Națională

Echipele de start

Pe foaia de joc completată de Reghecampf înaintea meciului, Gebhart e trecut atacant, în timp ce Chipciu mijlocaș central.

Steaua: Niță- Enache, Tamaș, Varela, Toșca - Kharja, Filip - Ad. Popa, Chipciu, Hamroun - Gebhart
Rezerve: Cojocaru - Papp, Carp, Momcilovici, Bawab, Tade, Popadiuc

Viitorul: Buzbuchi - Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - R. Marin, I. Filip, Pablo de Lucas - A. Chițu, I. Hagi, Fl. Tănase
Rezerve: Tordai – Perju, Casap, Rusu, Nedelcu, Cârstocea, Coman