FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN MEDIAȘ - JUVENTUS BUCUREȘTI 3-0

VIDEO Gaz Metan Mediaș se impune contra lui Juventus și evită retrogradarea în Liga a 2-a! Cum arată clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat luni, 28 mai 2018 19:56

Gaz Metan Mediaș s-a impus în fața lui Juventus București, scor 3-0, și e salvată de la retrogradare.

Gaz Metan știa că o victorie în fața "lanternei roșii" ar însemna salvarea matematică de la retrogradarea directă, iar asta s-a văzut în jocul elevilor lui Pustai. Medieșenii au început agresiv partida, însă marile ocazii au lipsit. Scorul a fost deschis după 33 de minute, de Marius Constantin.

Repriza secundă a fost și mai dezechilibrată. Gaz Metan a atacat în valuri, și-a creat nu mai puțin de 10 șanse de gol, dintre care două au fost și fructificate. Golgeterul din play-out, venezueleanul Mario Rondon, a reușit o "dublă" în minutele 65 și 84.

Gaz Metan Mediaș s-a distanțat la 4 puncte de FC Voluntari și 6 puncte de ACS Poli, formație care are un meci mai puțin disputat, astăzi, cu Dinamo. Medieșenii au evitat astfel retrogradarea în liga secundă!

Gaz Metan - Juventus 3-0
Au marcat: M. Constantin '33, Rondon '65 '84