FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - OŢELUL 2-1

VIDEO Oţelul a făcut explozie! » Gălăţenii au izbucnit după ce arbitrul Rusandu le-a refuzat un penalty în minutul 90

Articol de - Publicat sambata, 24 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 23 noiembrie 2012 23:22

Gălăţenii au luat foc aseară la adresa arbitrului Rusandu, considerînd că dinamoviştii au primit prea uşor primul penalty, iar lor nu li s-a acordat altul, clar!, în minutul 90

În prima repriză, dinamoviştii au avut parte de două lovituri de la 11 metri. Ambele contestate de către gălăţeni, în special primul. În minutul 17, Ţucudean a tras şi mingea l-a lovit în mînă pe Rîpă, fundaşul fiind în cădere. Alexe a executat şi-a înscris. Apoi, în minutul 31, tot Ţucudean a intrat în careul advers şi l-a forţat pe Perendija să-l busculeze. Apărătorul a dat a lehamite din mîini, iar Matei a marcat imediat.

Click aici pentru rezumatul VIDEO şi FOTO!

În minutul 90, moment-cheie al partidei! Benga a încercat să reia spre poarta adversă, în careul "cîinilor", dar Alexe a respins ca la volei, cum se vede şi pe reluările TV. Arbitrul Rusandu n-a văzut nimic, a lăsat meciul să continue. Iar gălăţenii chiar că au luat foc! Au protestat dur, dar rezultatul final a fost 2-1 pentru Dinamo. Directorul general al dunărenilor a acuzat după meci: "Arbitrul a cîntărit cu două unităţi de măsură şi a greşit decisiv împotriva noastră. Dar acesta e fotbalul, uneori eşti şi dezavantajat".

"Nu ştiu ce-a fost la Alexe, am înţeles că s-a ferit de minge ca să nu-i dea în faţă, mai trebuie să văd reluările"
Srgian Luchin, fundaş Dinamo

"Am înţeles că dinamoviştilor li s-a dat primul penalty gratuit, iar nouă nu ni s-a acordat un altul, în prelungiri. Arbitrul a rupt jocul, a fost iritant. Alexe a făcut penalty ca la handbal"
Viorel Tănase, antrenor Oţelul

"N-am văzut ultima fază, dar dacă a fost penalty, arbitrul trebuia să fluiere şi să acorde penalty"
Dorinel Munteanu, antrenor Dinamo

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”