Comentarii (8)
chris_bu67  •  20 Octombrie 2018, 15:16

@polistul68,bătaie de câmpi tipică!

cpt.ahab  •  19 Octombrie 2018, 12:16
Postat de polistul68 pe 19 Octombrie 2018, 12:06

Cu tot respectul...dar daca si un criminal ca Ion Marin a fost un mare jucator....mai trebuiau pomeniti Alexandru Nicolae si Lica Movila..si aveai toti "profesorii" ucenicilor Lacatus, Alexa, etc, etc....toti sutn genul de jucatori care profitand de numele echipei..si a conducatorilor care le asigurau "spatele", au scos f multi jucatori din fotbal....niste oameni duri, fara pic de constiinta, care s-au impus doar prin duritate.

Dă-mi un nume de jucător scos din fotbal de Ion Marin. Da, fundașii erau duri pe vremea aia, dar asta-i altceva.

polistul68  •  19 Octombrie 2018, 12:06
Postat de alb_rosu_in_vn pe 19 Octombrie 2018, 11:51

Un meci memorabil! Traim din amintiri, caci astazi nu mai insemnam nimic in fotbalul mare. Cred ca Augustin este tipul reprezentativ pentru ceea ce insemna spiritul dinamovist. Jucatorii de astazi ar trebui sa ia exemplu de la el si de la alti fosti mari fotbalisti dinamovisti (Ion Marin, Rednic, Andone, Orac, dar si de la cei din generatia un pic mai tanara- Lupescu, Mateut, Raducioiu si altii care se luptau de la egal la egal cu mari echipe europene. Laudabila initiativa jurnalistica de a rememora astfel de evenimente. Poate invata si generatia de azi cate ceva....

Cu tot respectul...dar daca si un criminal ca Ion Marin a fost un mare jucator....mai trebuiau pomeniti Alexandru Nicolae si Lica Movila..si aveai toti "profesorii" ucenicilor Lacatus, Alexa, etc, etc....toti sutn genul de jucatori care profitand de numele echipei..si a conducatorilor care le asigurau "spatele", au scos f multi jucatori din fotbal....niste oameni duri, fara pic de constiinta, care s-au impus doar prin duritate.

alb_rosu_in_vn  •  19 Octombrie 2018, 11:51

Un meci memorabil! Traim din amintiri, caci astazi nu mai insemnam nimic in fotbalul mare. Cred ca Augustin este tipul reprezentativ pentru ceea ce insemna spiritul dinamovist. Jucatorii de astazi ar trebui sa ia exemplu de la el si de la alti fosti mari fotbalisti dinamovisti (Ion Marin, Rednic, Andone, Orac, dar si de la cei din generatia un pic mai tanara- Lupescu, Mateut, Raducioiu si altii care se luptau de la egal la egal cu mari echipe europene. Laudabila initiativa jurnalistica de a rememora astfel de evenimente. Poate invata si generatia de azi cate ceva....

cpt.ahab  •  19 Octombrie 2018, 10:55

Cred că a fost momentul de vârf al acelei generații. Din păcate, am picat în semifinale cu Liverpool, un soi de Real al acelor vremuri. Seara cu Hamburg a fost ireală, am avut în jurul meu steliști înrăiți care se bucurau mai ceva ca noi, așa cum am făcut și eu în noaptea de la Sevilla. Alte timpuri... Pe atunci nu erau atâția factori de ură și dezbinare ca acum...

marius.bxl  •  19 Octombrie 2018, 10:35

Cred ca suporterii barcelonei sta beti non stop la cate meciuri a castigat barca

Mihnea Ilie  •  19 Octombrie 2018, 10:15

Ce vremuri...a fost cel mai mare rezultat al lui Dinamo...din toate timpurile...zic eu. Al doilea,ca valoare...cel cu Inter. Daca pana si stelistii m-au felicitat la cursuri a doua zi...a fost ceva. eram complet ragusit...dar fericit….

ion.ionescu  •  19 Octombrie 2018, 09:32

Dinamo a făcut atunci un meci mare ! În primul rând tactic : ştiind că nu au pregătirea fizică a nemţilor, terenul fiind şi cam greu, au strâns liniile, cei 20 fiind comasaţi pe max. 40 m...Nicuşor era un antrenor inteligent, cu experienţă şi autoritar. Golul lui Mulţescu, de la 35-40 m, a fost cel care i-a terminat pe nemţi. Ca execuţie, în primul rând, plus că era 2-0. Atmosfera a fost incredibilă, ca la marile meciuri ale Naţionalei.