FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - CHIAJNA 2-0

VIDEO Ruiz de salvare » "Dubla" spaniolului îi îndepărtează pe ardeleni de zona fierbinte: CFR - Chiajna 2-0

Ruiz nu mai marcase din 13 februarie, la 2-2 cu Astra, partidă în care și-a făcut debutul în tricoul "feroviarilor"

Articol de - Publicat duminica, 03 aprilie 2016 00:00

Fără Milevski, Chiajna s-a scufundat lent şi previzibil la Cluj.

Pena a fost pe post de Tom Hanks în Naufragiatul, însă fără mingea eroului de film, singur în faţa a 10 fotbalişti preocupaţi mai mult de defensivă, iar Concordia n-a contat în prima repriză decât printr-un şut al lui Purece. Respins de Marc.

De partea cealaltă, CFR a profitat de indecizia oaspeţilor. Şi a marcat prin mijlocaşul Ruiz. Acesta s-a strecurat prin apărarea din 5 oameni, l-a înnodat pe Niasse şi l-a învins pe Bălgrădean (37).

Dublă în prelungiri

Deşi Falub a împins în repriza a doua, tot gazdele au contat. Jakolis, titularizat în faţa lui Nouvier, a ratat desprinderea. La cealaltă poartă, Marc a intrat în şomaj forţat.

Şi acelaşi Ruiz a închis meciul în prelungiri, după o fază în care Bucurică îi reproşa o pasă greşită "Prinţului" Cristea.

CFR a luat cele 3 puncte care o îndepărtează de zona retrogradării. Frăţia vişinie Voluntari-Cluj e la 5 puncte peste Botoşani şi Chiajna, echipele care, împreună cu Poli, se vor bate pentru evitarea locului de baraj sau de retrogradare.

"Nu mi-a fost niciodată frică de retrogradare. Ştiu că suntem un grup unit care poate ajunge departe. Nu ştiu dacă rezistam să văd meciul până la final la TV" :)